Gayrimenkule yabancı sevgisi

Kategori: - - 15:16

yabancılara konut

Türkiye’deki konut, arsa ve fabrika gibi gayrimenkullerde yabancı yatırımları % 37 yükseldi. Bu rağbetle yabancı başına ortalama 232 metrekare düşerken, alım yapanlar 7 bin kişi daha arttı. İlk sıraları ise S.Arabistan, İngiltere, Kuveyt ve Almanya aldı.

Yabancıların Türkiye’de konut, arsa ve fabrika gibi gayrimenkulün tüm fonksiyonlarına yaptığı yatırımda kişi başına düşen alanlar küçülürken, yatırımcı sayısında yüzde 37,1’lik artış yaşandı. Türkiye’ye bu yılın 9 ayında konut, arsa ve fabrikayı içeren gayrimenkulün tüm alanlarına 24 bin 245 yabancı yatırım yaptı. Bu yatırımcıların yatırım yaptıkları toplam alan 5 milyon 636 bin 78 metrekare olurken, kişi başına düşen ortalama alan 232 metrekare olarak kaydedildi.

PARSEL BAŞINA ALAN DARALDI
Geçen yılın aynı döneminde yatırım yapan kişi sayısı 17 bin 686 kişi olurken, toplam alan 4 milyon 407 bin 390 metrekare, kişi başına düşen alan ise 249 metrekare olarak gerçekleşmişti. Böylece bu yıl yatırım yapan yabancı yatırımcı sayısı yüzde 37,1’lik artışla 6 bin 559 kişi daha artarken, yatırım yapılan ortalama alan büyüklüğünde 17 metrekarelik düşüş yaşandı.Eva Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, “Evet yatırım yapılan alan büyüyor ama yatırım yapan kişi sayısı daha fazla büyüyor, buna paralel olarak da yabancıların parsel başına yatırım yaptıkları alan büyüklüğü azalıyor” değerlendirmesinde bulundu.

CAZİBE MERKEZİ OLDUK
Cansel Yazıcı, Türkiye’nin hem sahip olduğu konumu, hem de gayrimenkul yatırımlarındaki kazançlarıyla gayrimenkulde dünyanın cazibe merkezi olmaya devam ettiğini söyledi. Gayrimenkul yatırımlarında Türkiye’yi tercih eden ülkeler sıralaması temelde 2014 yılı ile aynı olsa da 2015 yılındaki listede farklılıkların gözlemlendiğini belirten Yazıcı, “2015 yılının 9 ayı itibariyle en fazla yatırım yapan ülkeler sırası ile Suudi Arabistan, İngiltere, Kuveyt, Almanya ve Katar şeklinde değişmiş durumda” ifadelerini kullandı.

Yerli tüketici için de güven unsuru olur
Yabancı yatırımcıların piyasayı oldukça hareketlendirdiğine dikkati çeken Cansel Turgut Yazıcı, bu durumun orta vadede yerli tüketiciyi piyasalara daha fazla güvenmesi adına olumlu etkileyeceğini aktardı. Yazıcı, şöyle devam etti: “2015 senesinin ilk 9 ayındaki toplam konut satışları geçen senenin aynı dönemine göre % 18 arttı… Yabancılara konut satışlarının toplam satışlar içerisindeki oranı ise çok az; henüz % 1,7. Ancak bu rakamın iki sene önce % 1 olduğu düşünülürse, % 99’luk bir artışın olması önümüzdeki senelerde yabancılara konut satışlarının nasıl bir ivme kazanacağının da habercisi.” yenişafak

Etiketler:, ,

Bir yanıt yazın