Finansın kalbinde yeni bir ‘Metropol’

Kategori: - - 13:20

Varyap-GAP Ortak Girişimi, Emlak Konut GYO ile Ataşehir’de İstanbulFinans Merkezi kapsamında inşa edeceği Metropol İstanbul’da rezidans blokundaki 308 daireyi satışa sundu 1.5 milyar liralık yatırımla inşa edilecek, Türkiye’nin en büyük karma projelerinden Metropol İstanbul’da, metrekare fiyatı 5 bin liradan, en düşük dairefiyatı ise 239 bin liradan başlıyor

Dünyanın en büyük finans merkezlerinden biri olması hedefiyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından tasarlanan İstanbul Finas Merkezi’nde 1.5 milyar liralık dev bir proje yükseliyor. TOKİ İştiraki Emlak Konut GYO ve Varyap- Gap İnşaat Ortak girişimi tarafından 1.5 milyar liralık yatırımla inşa edilecek Metropol İstanbul gayrimenkul sektörüne sınıf atlatacak bir proje olarak değerlendirildi. Projenin İstanbul’da yüksek yapılaşmaya yeni bir yön ve yeni yatırımlara cesaret vereceği öngörülüyor. Dünyanın önemli mimarlık ofislerinden RMJM tarafından projelendirilen Metropol İstanbul’da ana kule 250 metre yüksekliği ile Avrupa’nın en yüksek yapıları arasındaki yerini alacak. Üç yüksek kulenin bulunacağı Metropol İstanbul’da 308 konutluk rezidans bloğu ise dün düzenlenen tanıtım toplantısıylasatışa sunuldu. Satışa sunulan rezidans bloğunda yer alan 308 konutun lansmana özel metrekare satış fiyatı 5 bin TLolarak açıklandı. Stüdyodan 4+1’e kadar, 40 metrekare ile 250 metrekare arasında daire seçeneklerinin yer aldığı projede daire fiyatları 239 bin TL’den başlıyor. 27 kattan oluşan rezidans bloğunun yüksekliği ise 140 metre. Toplam bin 500 bağımsız üniteden oluşan, rezidans, ofis, alışveriş merkezi, eğitim kurumu ve rekreasyon alanlarıyla Türkiye’nin en büyük karma projelerinden biri olan Metropol İstanbul’un satışa çıkan ilk etabı 2014 yılında, projenin tamamı ise 2015 yılında bitirilerek hizmete girmiş olacak. ‘Hasılat Paylaşımı Modeli’ ile inşa edilecek projenin yüzde 43.15’i Emlak Konut GYO, geri kalan yüzde 56.85’i ise eşit paylaşımla Varyap- Gap İnşaat Ortak Girişimi’ne ait olacak.

KÜRESEL MARKA 
Esma Sultan Yalısı’nda düzenlenen tanıtım toplantısında konuşan Varyap CEO’su Erdinç Varlıbaş, Emlak Konut GYO ve Gap İnşaat’la birlikte Türkiye için değer yaratacak, dünya çapında bir projenin yapımında sinerji oluşturduklarını söyledi. Varlıbaş, ekonomide makro istikrarın bu yıl da devam edeceğini, Türkiye ekonomisinin artan dinamizminden aldıkları yatırım cesaretiyle projeye başladıklarını anlatarak, “İstanbul Finans Merkezi’nde kentsel bir vaha inşa ediyoruz. Bu projenin küresel anlamda marka olması hedefimiz var” dedi.

MİLANO SOHO METROPOL İSTANBUL’DA
Çalık Gayrimenkul Genel Müdürü Dr. Feyzullah Yetgin, kent siluetine uyumlu, dünya ölçeğinde bir proje geliştirdiklerini belirterek, “Metropol İstanbul, mimari ve teknik tasarımı ile ülke mimarlık tarihi açısından örnek teşkil edecek bir proje olarak yükselecek” dedi. Projenin en çarpıcı tasarımlarından birinin alışveriş merkezi olacağını vurgulayan Yetgin, ‘açık havada alışveriş’ konsepti ile tasarlanan ve kapalı ünitelerle bağlantısı kurulmuş. Bir AVM inşa ettiklerini söyledi. Yetgin, “400 metre uzunluğunda planladığımız Alışveriş Caddesi’nde insanlar huzurla oturup kahvelerini içebilecek, saygıyla insanları selamlayarak, güven içinde dolaşabilecekler. Adeta Milano, Soho, Nişantaşı’nı yaşayacaklar” dedi.

Emlak GYO Atasehir’de 11 bin 200 konut yaptı
Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, 2003 yılından bu yana 11.5 milyon metrekare inşaat alanında 60 binin üzerinde konut ürettiklerini belirterek, şehrin çevresinde yeni gelişim alanları da oluşturdukları söyledi. Yeni geliştirdikleri bölgelerden birinin de Ataşehir olduğunu dile getiren Kurum, “Ataşehir’de 8 proje gerçekleştirdik. Bu projelerde 1 milyon 500 bin metrekare inşaat, 11 bin 200 konut yaparak, 9 bininin satışını gerçekleştirdik. Bu satışlardan 3 milyar 824 milyon gelir elde ettik” dedi.

‘YABANCI BANKALARDAN CiDDi TALEP VAR’
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Ümraniye ve Ataşehir bölgelerinde kalan 1 milyon 770 bin metrekarelik alanı İstanbul Finas merkezi olarak tasarladığını hatırlatan Kurum, “Burada kamu bankaları ve özel sektör temsilcileri yer alacak. Sınırlı sayıda arazi için yoğun talep var. Global anlamda yakın Avrupa ve Ortadoğu’yu da yönlendirecek bir finas merkezi olacak. Burada yer almak için yurtdışından ciddi bankalardan talep var” diye konuştu.

YABANCI HEDEFİ % 30-35
Metropol İstanbul’un yabancılardan da büyük talep göreceği ifade edildi. Projenin bütününden yüzde 30-35 gibi bir ormanda yabancıların alım yapacağı öngörülüyor. Varlıbaş, “Yurt dışında Rusya ve Ortadoğu’da satış kanallarımızın altyapısını hazırladık. Projemizi 3 ay önce Dubai’de, 2 ay önce de İngiltere’de tanıttık” dedi.

REKOR TALEP
Rekor talebin geldiği projede, 308 rezidansın yüzde 60’ının ön satışı ve opsiyonlu satışı için talep alındığı belirtildi. 2-3 yıl içinde Ataşehir bölgesinde metrekare fiyatlarının 20-25 bin TL’leri bulacağı öngörülüyor.

Sabah

Etiketler:, , , ,

Bir yanıt yazın