Fikirtepe’yi İstanbul’un Yenitepe’si yapacak

Kategori: - - 12:08

Kentsel Dönüşüm kavgasına bakanlıktan ‘dur’

Nuh İnşaat, İstanbul’un en büyük özel dönüşüm bölgesi olan Fikirtepe’deki yeni projesini ön satışa çıkardı. Tabanlıoğlu’nun tasarladığı Yenitepe adındaki proje özel cephesiyle dikkat çekiyor
20 yılı aşkın süredir gayrimenkul sektöründe özellikli projelere imza atan Nuhoğlu İnşaat ve Gülsa İnşaat, Kadıköy Fikirtepe’de konut, ofis ve ticari alanların bulunduğu Yenitepe Kadıköy projesini ön satışa çıkardı.
Nuhoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Nuhoğlu, 1.5 yıldır proje üzerinde çalıştıklarını belirterek, “O dönemde bölgeyle ilgili tereddütler vardı. Ama şu anda dönüşüm ve yeni bir süreç başladı” dedi.
Nuhoğlu, bölgedeki hak sahiplerini ikna ederek, anlaşma aşamasına geldiklerini vurgulayarak, “Vatandaşlarla birebir görüşmeler yaptık. İsteklerini dinledik ve karşılıklı uzlaşı içinde projeyi şekillendirdik” diye konuştu.

İlk ada satışa çıktı
Nuhoğlu, Fikirtepe’de toplamda 3 adayla ilgilendiklerini ve Yenitepe Kadıköy projesinin toplamda 2 adada 4 bloktan oluştuğunu anlatarak, “30 bin metrekarelik arsadaki projenin ilk adasındaki 1.100 daireyi satışa çıkardık. İkinci adada ise 2 imza kaldı. Oradaki süreç tamamlanınca o konutların da satışlarına başlayacağız. Başka bir adayla ilgili ise bize gelen teklif var. Onu sonra değerlendireceğiz” dedi.
Ali Nuhoğlu, projenin 21 katlı blokları ile çok yüksek olmamasına karşın, Fikirtepe’nin en yüksek tepesinde yer almasıyla kot farkı avantajına sahip olduğunu kaydederek, bu özelliğiyle belirli katlar itibariyle dairelerin Çamlıca, İstanbul Boğazı ve Tarihi Yarımada manzarasına sahip olacağını dile getirdi.

‘Fiyatları uygun tuttuk’
Nuhoğlu, ilk adadaki 1.100 konutu metrekaresi 4.400 TL’den başlayan fiyatlarla ön satışa çıkardıklarını ve kısa sürede metrekare fiyatlarının 6 bin doları bulacağını belirterek, “Projenin kalitesine göre fiyatlarımız çok uygun. Şu anda metrekaresi 5 bin dolardan satmamız gerekirken, biz ortalama 5 bin liradan satıyoruz. Bunlar neredeyse maliyet fiyatları” değerlendirmesini yaptı.

Duvarlara yer yok
Tasarımını ünlü mimar Murat Tabanlıoğlu’nun yaptığı üçgen yapılı mimari formu, yeşil alanları ve sosyal imkânları ile dikkat çeken projede, 21 katlı 4 blokta, büyüklükleri 61 ile 302 metrekare arasında değişen 1+1’den 4+1’e kadar çok farklı daire alternatifi bulunuyor. Duvarlarla bölünmemiş bir mahalleden oluşacak olan Yenitepe Kadıköy’ün mimarı Tabanlıoğlu, projenin semtin uzantısı olarak çevresindeki yeni gelişmelere öncülük edecek çağdaş bir yaşam alanı sunduğunu belirterek, “İstanbul’un geleneği olan semtlerinde olduğu gibi, sokak yaşamını ve buradaki canlığı projenin bir parçası olarak yansıttık” dedi.

YEŞİL BİNA ADAYI
Yenitepe İstanbul, projesinin tasarım ve kalitesinin yanında tasarruflu yapısıyla da dikket çektiğini anlatan Ali Nuhoğlu, projenin Leed Gold sertifikası almak üzere tasarlandığını kaydetti. Bunun için işletme maliyetlerini asgariye indirdiklerini anlatan Nuhoğlu,
24 ayda inşaatı tamamlayacaklarını sözlerine ekledi.

50 bin konut yapılacak

Ali Nuhoğlu, Fikirtepe’nin 1800’lü yıllarda fikir üretilen bir merkezken, sonra salaş bir bölgeye dönüğünü ve dönüşümle tekrar eski kimliğine kavuşacağını anlatarak, şunları söyledi:
“5 yıl içinde 1,5 milyon metrekare alanda hepsi birbirinden iddialı yaklaşık 50 bin konut yer alacak. İstanbul’un merkezinde, 5 ana arteri bulunan, bulvar ve caddelerin yer alacağı, planlı yapılaşmış yeni bir semt doğacak. Fikirtepe’de İstiklal, Bağdat, Abdi İpekçi, Nispetiye ve Rumeli Caddelerinin kalitesinde 5 ana cadde tek bir semtte yürüyüş mesafesinde bulunacak. Dünyanın önemli markaları, restoran ve galeriler bu caddelerde yer almak için yarışacak.”

Köy evini yöresel mimariyle yapana destek

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, köy evlerinin yöresel mimariye uygun inşa edilmesi amacıyla farklı tip projeler hazırladıklarını, projeyi uygulayan vatandaşlara 5 bin lira kredi vermeyi planladıklarını açıkladı.
Bakan Bayraktar, TOKİ Başkanlığı döneminde yaklaşık 8 yılda 500 bin konut yaptıklarını, bu sayının tüm Avrupa ülkelerinde inşa edilen konut sayısından fazla olduğunu söyledi.
Bu binaların tek tip olmasının ise sıkıntı yarattığına işaret eden Bakan Bayraktar, “Türkiye’de gecekondulaşma, kaçak yapılaşma gibi sıkıntılar yaşandı ancak esas sıkıntı, yoksul vatandaşın konut alacak parası yok. Biz insanlarımıza adeta aidat öder gibi taksitle ev verdik. Tek tip ürettik, tabii ki yanlıştır ancak nasıl bir kuruş daha ucuza mal ederiz de yoksul vatandaşımız ev sahibi olur, onun hesabını yaptık” diye konuştu.

5 bin lira kredi
Bundan sonra yöresel mimariye daha fazla dikkat edeceklerini, hem TOKİ hem de Bakanlığın bu konuda çok güzel projeler gerçekleştirdiğini dile getiren Bakan Bayraktar, ilk etapta Karadeniz bölgesinde yöresel mimarinin örneklerini hayata geçirmek için çalışma yürüttüklerini bildirdi.
Batı, Orta ve Doğu Karadeniz’in her biri için yöresel özelliklerini yansıtan 15 tip proje hazırladıklarını anlatan Bakan Bayraktar, “Bunlar bir, iki, maksimum üç katlı. Projeleri, valiliklere, kaymakamlıklara dağıtacağız. Ev yapmak isteyen köylü, muhtar, projeleri buradan alabilecek” dedi. Bakan Bayraktar, projeyi uygulayanlara 5 bin lira bitirme kredisi vermeyi planladıklarını da sözlerine ekledi.

Shangri-La’nın Avrupa’daki 2. oteli Beşiktaş’ta açılıyor

Asya kültürünün üstün servis kalitesi ve konukseverlik anlayışıyla konaklama sektörüne farklı bir boyut getiren Shangri-La Hotels and Resorts, Paris’in ardından Avrupa’daki ikinci otelini 2013 ilkbaharında İstanbul Beşiktaş’taki eski tütün deposunun yerinde açacak.
Tarihi Yarımada’dan Ortaköy’e kadar uzanan Boğaz’ın eşsiz manzarasına hakim Shangri-La Bosphorus Istanbul, 186 odası ile hizmet verecek.

İlk otel 1971’de açıldı
Çin mutfağının gerçek lezzetlerini sunacak olan otel, özel restoranı, dünya mutfaklarının en iyi örnekleriyle tüm gün hizmet verecek restoranı ve Uzakdoğu masajlarının iyileştirici etkisini İstanbul’a taşıyacak CHI, The Spa ile konuklarını ağırlamaya hazırlanıyor.
Merkezi Hong Kong’da bulunan ve Asya-Pasifik bölgesinin en önemli otel zinciri olarak kabul edilen Shangri-La’nın hikayesi, 1971 yılında Singapur’da açılan ilk delüks otel ile başlıyor. Shangri-La Hotels and Resorts, Avustralya, Birleşik Arap Emirlikleri, Çin, Endonezya, Fiji, Filipinler, Fransa, Hong Kong, Hindistan, Japonya, Kanada, Malezya, Maldivler, Oman, Singapur, Tayvan, Tayland ve Umman Sultanlığı’nda, Shangri-La, Kerry ve Traders markaları altında toplam 76 oteli ve 30 binden fazla yatak kapasitesi ile hizmet sunuyor.

‘Sektör çok iyi bir yere geldi’
Eston Yapı Genel Müdürü Ali Cenk Dönmez, konut sektörünün özellikle 10 yılda hayal bile edemeyeceği noktaya geldiğini söyledi. Özellikle mevzuatlarda yeni ve olumlu düzenlemeler yapıldığını anlatan Dönmez, mütekabiliyet yasasının Türkiye’nin hem konum hem de yatırım değerini arttırdığını vurguladı.
Kentsel dönüşüm yasasının da kentlerin çöküntü alanlarının nitelikli, sade ve depreme dayanaklı hale dönüştürmeye başladığını anlatan Dönmez, sektörün geldiği nokta itibariyle iyi bir durumda olduğunu kaydetti.
Dönmez, artan KDV’lerle ilgili olarak ise, “Biz bundan etkilenmedik. KDV’nin % 18’e çıkartılması ertelenmiş talebi harekete geçirdi. Bunun tabi ki olumsuz etkileri olacaktır sektöre ancak zamanla dengeleneceğini düşünüyorum” dedi.

Emaar ilk çeyrek kârını yükseltti

Geliştirdiği gayrimenkul projelerinin yanı sıra, AVM, konaklama, eğlence gibi iştirakleriyle dünyanın en büyükleri arasında yer alan Emaar Properties, açıkladığı 151 milyon dolar net kârla geçen yılın son çeyreğinde elde ettiği
139 milyon dolar net kârdan yüzde 9 daha yüksek bir gelir elde etti.
Şirket, 2013’ün ilk çeyreğinde gelirlerini 574 milyon dolara yükselterek dikkat çekici bir büyüme kaydetti. Bu rakam, şirketin 2012’nin ilk çeyreğinde elde ettiği 496 milyon dolar tutarındaki gelir rakamını yüzde 16 oranında artırdığını gösteriyor. Emaar Türkiye CEO’su Ozan Balaban da, Emaar Properties PJSC’nin gösterdiği performanstan mennun olduklarını söyledi.

İnanlar anneler için özel hediye veriyor

48 yıldır 220’nin üzerinde proje hayata geçiren İnanlar, Anneler Günü’nde anneleri sevindirecek bir hediye hazırladı. Yılın bu en anlamlı gününde, İnanlar annelere satıştaki
tüm projelerde geçerli 5 bin TL’lik indirim çeki vererek Anneler Günü hediyesi sunuyor.
Annelere özel olarak hazırlanan indirim çeklerinde son gün 12 Mayıs 2013 olarak belirlendi. İnanlar’ın Aslı Bahçe, Terrace Mix, Terrace Tema ve Terrace Feri projelerinde satış sürüyor.

Trump’un ofislerinde doluluk oranı %80 oldu

Rezidans, ofis ve alışveriş merkezi bölümlerinden oluşan Trump Towers Istanbul’da ofislere ilgi oldukça yoğun. Kiralamasının yüzde 80’i tamamlanan Trump Office Tower’a özellikle yabancı şirketler yoğun ilgi gösteriyor. Toplam 86 ofisin yer aldığı Trump Office Tower’da iç dizayndan teknolojik donanıma her şey çalışanların rahatı düşünülerek tasarlandı. Tek katta 1000 m2’ye kadar farklı kullanım alternatifleri ile sunan projede özel resepsiyon ve servis, vale gibi hayatınızı kolaylaştıran yönetim hizmetleri yer alıyor.

Evcil hayvanlar için yönetim planı değişti

ENA Gayrimenkul tarafından Kemerburgaz Göktürk beldesinde hayata geçirilen Doğa Teras Evleri’nde site sakinleri evcil hayvanlarını hiçbir endişe duymadan besleyebiliyorlar. Site sakinlerinin evcil hayvan besleyebilme hakkına sahip olduğu, yönetim planında da açık bir şekilde belirtiliyor. ENA Gayrimenkul Kurucu Ortağı Edi Edgar Duek, yalnızca Doğa Teras Evleri’nde değil, hayata geçirecekleri tüm projelerde evcil hayvan sahiplerinin taleplerini mutlak surette dikkate alacaklarını ifade etti. milliyet

Etiketler:, , ,

Bir cevap yazın