Fikirtepe kentsel dönüşüm planını Bakanlık onayladı

Kategori: - - 10:19

kentsel dönüşüm

Fikirtepe kentsel dönüşüm planına bakanlıktan onay çıktı! Fikirtepe kentsel dönüşüm kapsamında Çevre ve Şehircilik bakanlığı tarafından inşaat firmalarına ve bölge halkına müjdeli haber geldi.

Fikirtepe kentsel dönüşüm projeleri ne durumda, Fikirtepe son dakika, Fikirtepe son durumu emlakpencerem.com’da emlak haberleri sayfasında.Fikirtepe haberleri, Fikirtepe haber, Fikirtepe kentsel dönüşüm haberleri burada.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Fikirtepe’de kentsel dönüşüme ilişkin planı onayladı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, plan notları uyarınca projelerin İstanbul Büyükşehir Belediyesince onaylandığı ve ruhsatların Bakanlık tarafından verildiği bildirildi. Kentsel dönüşüm kapsamında kapanan yolların Hazine adına tescil edildiği ve Bakanlığa tahsisinin yapıldığı ifade edilen açıklamada, tapu işlemlerinin bizzat Çevre ve Şehircilik Bakanlığı personelince gerçekleştirildiği belirtildi.

Bakanlık konuyu bir basın açıklamasıyla kamuoyuna duyurdu. Basın açıklamasında Fikirtepe kentsel dönüşüm projesi için asılsız haberler yapıldığını vurgulayan açıklamada Bakanlık şu ifadelere yer verdi;

Bazı basın yayın organlarında, Kadıköy Fikirtepe’de kentsel dönüşüme yönelik sorunların bir türlü çözülemediği ve “sosyal patlama” yaşanabileceğine dair gerçek dışı haber ve değerlendirmeler yer almaktadır. Söz konusu iddialar üzerine aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek duyulmuştur.

– Fikirtepe’de kentsel dönüşüme yönelik plan Bakanlığımızca onaylanmıştır. Plan notları uyarınca Avan projeler İstanbul Büyükşehir Belediyesince onaylanmakta ve ruhsatlar Bakanlığımız tarafından verilmektedir.

– Kentsel dönüşüm kapsamında kapanan yollar Hazine adına tescil edilmekte ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na tahsis edilmektedir.

– Tapu Müdürlüğü’nde yürütülen işlemler bizzat Çevre ve Şehircilik Bakanlığı personelince gerçekleştirilmektedir. Kadıköy Tapu Müdürlüğümüzün de gayretleri ile işlemler en kısa sürede sonlandırılmaktadır.

– Tapu Müdürlüğü’ndeki işlemlerini sonlandıran vatandaşlar inşaat ruhsatı almak için İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne müracaatlarını yapmaktadır.

– Bazı gazetelerde yer alan 20’ye yakın firmanın ruhsat almak için beklediği iddiası da gerçek dışıdır. Bu kapsamda bugüne kadar İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne avan proje sunan firma sayısı 9’dur. Bu firmalardan 5 tanesinin avan projesi onaylanmıştır. 4 tanesi ruhsat için İl Müdürlüğü’ne müracaat etmiş olup 3 tanesine ruhsat verilmiştir.

– Bakanlığımız kentsel dönüşüme büyük önem vermektedir ve Fikirtepe’de yasal süreçlerin hızlı ve etkin bir şekilde tamamlanması için gerekli adımlar atılmıştır. Anlaşmalarını tamamlayan vatandaşlarımızın önünde hiçbir engel kalmamıştır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI

Etiketler:, , ,

Bir cevap yazın