Faiz oranı konut stokunu etkiliyor

Kategori: - - 10:53

konut kredisi

KONUTDER Yönetim Kurulu Üyesi, “Faizler, özellikle ikinci elde konut alım satımı ve konut stokunu etkiliyor. Yani bitmiş konutun satılmasında konut kredi faizleri çok etkili” dedi.

Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Yönetim Kurulu Üyesi ve bir inşaat firmasının yönetim kurulu başkanı Altan Elmas, konut faizlerin yükselmesinin sektörü olumsuz etkilediğini belirterek yatırımcılar olarak bu faizlerin düşmesinden yana olduklarını söyledi.

Elmas yaptığı açıklamada, faizlerin yükselmesinin sadece konut sektöründe değil, bütün yatırım sektöründe olumsuz bir tabloya yol açtığını ifade etti.

Yatırımcılar olarak faizlerin düşmesi konusunda hemfikir olduklarına dikkati çeken Elmas, “Faizlerin, düşük seviyede yürümesini hatta mümkünse sıfır olmasını isteriz” dedi.

Elmas, konut kredisi faizlerinin özellikle 2015’te yavaş yavaş yükseldiğini belirterek şöyle konuştu:

“Bu yükseliş, konut satışlarını etkileniyor. Faizler, özellikle ikinci elde konut alım satımını ve konut stokunu etkiliyor. Yani bitmiş konutun satılmasında konut kredisi faizleri çok etkili. Bizim gibi birinci el üreticiler bir şekilde konut kredisi faizlerinin yükselişini yansıtmamaya çalışıyoruz. Bir şekilde bankalarla anlaşarak bunu telafi etmeye çalışıyoruz ama ikinci elde bu söz konusu değil. Bu da bir miktar konut satışlarının yavaşlamasına sebebiyet verebiliyor. Konut satışlarında azalma var. Faizler yüzde 1,10’u geçti hatta 1,20’lere kadar var. Bu da bütün Türkiye’ye olumsuz yansıyacak bir miktar.”

– “Faizler yüzde 1’in üzerine çıkınca insanlar beklemeye geçiyor”

Elmas, konut satışlarının bu yıl 1 milyon 350 bine kadar çıkabileceğini tahmin ettiklerini dile getirdi.

Geçen yıl satışların 1 milyon 289 binde tamamlandığını anımsatan Elmas, “Rekor seviyede iyi bir yıldı. Tabii faizler bu seviyede değildi. Başlangıçta, yüzde 1 ve altındaydı. Sonrasında da yüzde 1 seviyesinde devam etti. Yüzde 1’lik aylık faiz, psikolojik olarak da etkiliyor insanları. Faizler yüzde 1’in üzerine çıkınca vatandaşlar beklemeye geçiyor. Sektör, dolayısıyla bir miktar etkilenecektir ama totalde yine 2015’ten daha çok konut satılacağını, bunun da daha çoğunun birinci el satışlar olacağını düşünüyoruz” diye konuştu.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre, ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,9 azalmayla 84 bin 556 konut satıldı.

Etiketler:, ,

Bir yanıt yazın