Faiz indirimine bankalardan cevap geldi

Kategori: - - 08:47

TOKİ'den satılık daireler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konut kredisi faiz oranlarının yıllık yüzde 9’a çekilmesine yönelik çağrısı karşılık buldu.Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Türkiye Bankalar Birliği ile Türkiye Katılım Bankaları Birliği yöneticileri çağrının hemen ardından dün bir araya geldi. Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben, “Toplantıyı az önce bitirdik. Bankalarımız toplantıya iştirak etti.

Gelen şikayetler konusunu masaya yatırdık. Özellikle ‘Kredilerin geri çağrılması, faiz oranlarının yüksekliği, yeni kredi verme, işten çıkarma, şube kapatma ve fırsatçılık yapılmasına’ yönelik şikayetleri aktardık. Bankaların görüşlerini aldık. Faiz oranlarıyla ilgili Merkez Bankası’nın çalışmalarını ve buna nasıl davranacaklarını masaya yatırdık. Kendi içlerinde değerlendirecekler. Yönetim organlarıyla konuşacaklar. İyileşmeler sağlayacağız diye düşünüyoruz” dedi

FETÖ temizliği istendi

Bankaların gündeme getirdikleri taleplere karşı olumlu yaklaştığına dikkat çeken BDDK Başkanı Akben “Olumlu buldum tavırlarını. Hep beraber takip edeceğiz. Bu konularda öncülük yapması gereken bankalar var. Büyük portföy sahibi bankaların öncelik yapması önemli” diye konuştu. Akben “Bireysel tarafta, konut tarafında, şirketlerinkredilerle desteklenmesini, faizler konusunda aşağı doğru bir yönün olmasını bekliyoruz” dedi.

BDDK Başkanı Akben, Türkiye Bankalar Birliği ve Türkiye Katılım Bankaları Birliği üyeleriyle yaptığı toplantı sonrasında Star’ın sorularını yanıtladı. 15 Temmuz’dan sonraki kalkışma hareketinden sonra FETÖ temizliği konusunu da gündeme getirdiklerini aktaran BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben “Onların bu olaylar karşısında seyirci kalmadan gerekli bu işe destek vermesi gerektiğini ifade ettik. İnsanlar canını verirken bankalar ben ayrıyım şeklinde düşünemezler” diye konuştu.

Kartta taksit SAYISI ARTABİLİR

BDDK Başkanı Akben, kredi kartında taksit sayısının artırılması ve tüketici kredilerindeki vade süresinin uzamasının gündemde olduğunu da anlattı. Akben, bu konuya yönelik soruya ise şu yanıtı verdi: “Merkez Bankası ile çalışmalar yapacağız. Bankalar taksit işine olumlu yaklaşırlar. Taksitlerin artırılması onların karşı çıkacağı bir konu değil. Çalışıp rapor haline getirip gündeme alacağız. Piyasada iç büyümeyi de gözden geçireceğiz. Kredi kartında bazılarında 6, bazılarında 9 bazılarında 12 taksit var. Tüketici kredilerinde ise 36.”

Etiketler:, , , ,

Bir yanıt yazın