Esenler ‘taşınmadan’ dönüşüyor

Kategori: - - 12:13

esenler kentsel dönüşüm

Esenler Belediyesi kentsel dönüşümü hayata geçirmeye başladı. Yıkılacak evler satın alınıp ev sahipleri inşa edilen yeni konutlara yerleştiriliyor 

Esenler Belediyesi yıkılacak evleri satın alıp, ev sahiplerini TOKİ işbirliği ile inşa ettikleri yeni konutlara yerleştiriyor. İlçede her gün bir bina yıkılıyor.

İstanbul’un en genç nüfusa sahip ilçelerinden Esenler, kentsel dönüşümü ilçe sınırları dışına çıkmadan kendi içinde gerçekleştiriyor. Esenler Belediyesi yıkılacak evleri satın alıp, ev sahiplerini TOKİ işbirliği ile inşa ettikleri yeni konutlara yerleştiriyor. İlçede her gün bir bina yıkılıyor.

İstanbul’un 500 bin metrekarelik alan üzerine kurulu olan Esenler İlçesi, kentsel dönüşümü sessiz sedasız kendi içinde gerçekleştiriyor. Belediye yıkılması gereken evleri satın alıp, ev sahiplerine yine ilçe sınırları içinde yeni konut satıyor. Böylece kentsel dönüşüm kendi içinde tamamlanıyor. İlçede her gün bir binanın yıkılıp yeniden yapılmaya başlandığını söyleyen Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, “Esenler İstanbul’da en genç nüfusa sahip ilçelerden biri. 26 bin bina, 126 bin hane buluyor. Biz kentsel dönüşümü içimizde başlattık. Toplu Konut İdaresi’nin de (TOKİ) desteğiyle, ağustos ayı sonunda 282 konut teslim edilecek” dedi.

‘550 KONUT DAHA İNŞA EDECEĞİZ’

Yeni 550 konutun inşaatına başlayacaklarını da söyleyen Göksu, “Sakinlerimizin tahliyesini, yeni evlerine geçişlerinde gerçekleştiriyoruz. Kimseyi yerinden yurdundan etmiyoruz” dedi. İlçenin 10 yıl içerisinde dönüşümünü tamamlayacağını söyleyen Göksu “Bölgede arazi üretiyoruz. Vatandaşımızın eski dairesini alıp, yüzde 40 daha pahalı dairelere sahip olmasını sağlıyoruz” dedi. Esenler Belediyesi bünyesinde hazırlanan kentsel dönüşüm programında, 50’ye yakın personel görev yapıyor. Sosyologlar, iletişimciler ve hukukçular bölgede vatandaşların bilinçlendirilmesi için çalışıyor.

Esenler’de kilometrekareye 68 bin kişi İstanbul genelinde ise kilometrekareye 13 bin kişi düşüyor.

Yılbaşından bugüne 185 bina kentsel dönüşüm çerçevesinde yıkıldı.

ESKAM kariyer merkezi aracılığıyla 3 yılda 3.500 kişi Esenler’de işe yerleştirildi. I I 3 yılda gençler için 10 bilgi evi yapıldı. Türkiye’de tek dijital kütüphane kuruldu.

Suç oranı 2009 yılına oranla İstanbul’da ilçe olarak ilk 5’te iken bu yıl son sıralarda bulunuyor.

İLÇEDEKİ BİNALARIN YÜZDE 85’İ ESKİ

Esenler’deki yapı stokunun yüzde 85’inin 20 yılın üzerinde olduğunu kaydeden Göksu, Esenler’in şu anda dönüşmesi gereken bir ilçe olduğunu ve bu anlamda 3 bin 250 konutun çalışmasının başladığını kaydetti.

dünya bülteni

Etiketler:,

Bir yanıt yazın