‘Emlak Konut Hedefi: 6,76 Milyar Lira Ciro’

Kategori: - - 10:49

emlak konut hedefi

Ekim sonu itibariyle 5.3 milyar liralık gelir elde ettiklerini kaydeden Emlak Konut Genel Müdürü Kurum, bu yıl sonunda 6.7 milyar liralık satış hedefini aşacaklarını, 12 bin bağımsız bölüme yaklaşacaklarını söyledi.

Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, 2015 sonu için koydukları 6.7 milyar liralık satış hedefini aşacaklarını, 12 bin adet bağımsız bölüm hedefine ise çok yaklaşacaklarını söyledi. İntaya, EYG ve İntes hasılat paylaşımı ortaklığı yeni projeleri Adım İstanbul’un Emlak Konut GYO güvencesiyle satışa sunulduğu toplantıda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kurum “Ekim sonu itibariyle 8.800 adet bağımsız bölüm sattık, 5.27 milyar lira gelir elde ettik. Yılsonu için koyduğumuz 12 bin bağımsız bölüm satışı hedefine çok yaklaşacağız. 6.7 milyar liralık satış hedefini ise kesinlikle aşacağız” dedi.

2016’DA 10-15 İHALE

Emlak Konut GYO’nun bu yıl rekor denebilecek miktarda ihaleler gerçekleştirdiğini belirten Kurum, 2016 yılında da 10-15 ihale planladıklarını belirtti. Kurum “2015’te planladığımız ihalelerin üzerine çıktık. Bu yıl yaptığımız ihalelerin toplam tutarı 18 milyar liraya ulaştı. Bunlardan minimum gelirimiz ise 7 milyar lira” dedi. Yılın geri kalanında 1-2 ihale daha yapabileceklerini söyleyen Kurum “Ama bunlar çok büyük ihaleler olmayacak” diye konuştu. Kurum’un verdiği bilgiye göre, Emlak Konut GYO’nun mevcut durumda İstanbul’da 5 milyon metrekare arsa stoku bulunuyor. Kurum, Emlak Konut GYO olarak bu yıl 1 milyar liranın üzerinde arsa aldıklarını belirterek, önümüzdeki yıllarda arsa alımlarının 2-2.5 milyar lira seviyelerine çıkacağını söyledi. Adım İstanbul projesinin gerçekleştirildiği Başakşehir bölgesinde yapılaşmanın 2005 yılında TOKİ ile başladığını belirten Kurum, önce yaklaşık 20 bin konutun dar gelirliler için yapıldığını, sonra orta ve orta üstü gelir grubuna yöneldiklerini belirtti. “Artık tüm gelir grubundaki vatandaşlar bölgede” diyen Murat Kurum “Ama uygun ödeme koşulları ile dar gelirli vatandaşa kolaylık sağlıyoruz” dedi.

300 MİLYON LİRA

Proje ortaklarından EYG Grup İcra Kurulu Başkanı Ömer Faruk Çelik de iki projedeki hasılat artışıyla birlikte Emlak Konut GYO’nun payının 300 milyon liraya yaklaşacağını söyledi.

ADIM İSTANBUL’DA METREKARE FİYATI 4 BİN TL

Adım İstanbul’da ortalama metrekare satış fiyatı 4 bin 200 lira. 615 daire ve 120 ticari üniteden oluşan Adım İstanbul’da 2+1’den 5+1’e kadar 6 farklı daire ve 22 farklı metrekare seçeneği bulunuyor. Projede resmi satışlara başlamadan önce 130 daire için ön talep aldıklarını belirten EYG Grup İcra Kurulu Başkanı Ömer Faruk Çelik “İntaya ve İntes, Emlak Konut GYO ihalesini kazanarak yola çıkmıştı, EYG olarak biz sonradan dahil olduk. Bize teklif gelince bölgeyi inceledik. Bölgede talep arzdan fazla. 2 yıl önceki araştırmaya göre 170 bin konut yapılması gerekiyordu, bugün bu rakam daha fazla” dedi.

Etiketler:, ,

Bir yanıt yazın