Emlak Konut % 50 kazandırdı!

Kategori: - - 08:37

emlak konut kazandırdı

Taşı toprağı altın İstanbul’ deyimini duymayan yoktur. Şehirdeki son 5 yıldaki konut fiyatları artışları ise altını da geride bırakınca bu deyimi de gerçekleştirdi. Konut fiyatlarına yönelik çalışma yapan Emlak Konut GYO bu gerçeği rakamlarla perçinledi.
Şirketin çalışmasına göre hasılat paylaşımı esasına göre yapılan Emlak Konut projelerinin getirisi şimdiye kadar altının getirişini geçti. En yüksek getiri İstanbul’da yeni konut alanı olmasının yanı sıra Finans Merkezi olma özelliğine de kavuşması beklenen Ataşehir’de oldu. Ataşehir’de konut metrekare fiyatları son 5 yılda 3 bin 586 liradan 8 bin 984 liraya çıktı. Yani yüzde 150’lik bir getiri sağladı. Oysa aynı dönemde altının getirişi yüzde 99’da kaldı. Cumhuriyet altınından yüzde 51.5 daha fazla getiri sağlayan Ataşehir’deki konutlar Borsa İstanbul endeksinden 97 ve bono faizi getirişinden ise 83.5 puan fazla getiri sağladı. Enflasyondan arındırıldığında Ataşehir’deki evlerin getirişi net yüzde 102 oldu.

TUZLA VE KARTAL’DA DA GEÇTİ
Sadece Ataşehir değil İstanbul’un yeni yerleşim alanları Tuzla, Kartal ve Hoşdere’de bile getiriler altını geride bıraktı, örneğin 2011’de Tuzla’da Emlak Konut evlerinin metrekare fiyatı bin 901 lirayken 2015’te bu rakam yüzde 61 artarak 3 bin 62 liraya tırmandı. 4 yıllık dönemde cumhuriyet altını ise yüzde 13.7 arttı. Şişli, Ümraniye, Üsküdar’daki Emlak Konut projelerinde de altının getirişini ikiye, üçe katlayan artışlar olurken Hoşdere’de ve Avcılar’da getiriler şimdilik altının getirişinin altında kaldı. Hoşdere’de 2014’te başlayan satışlara göre 2015’te fiyat artışı yüzde 10.9 oldu. Son 1 yılda altındaki artış ise yüzde 21’i buldu. Avcılar’da ise 2010’da başlayan satışlara göre getiri yüzde 85’te kaldı.

Sultanbeyli’de metrekare satış tutarı 2013’ten bu yana yüzde 36.5 oldu. Emlak Konut’un son dönemlerde üzerinde durduğu ve neredeyse yeni şehirler yarattığı Kayaşehir’de de fiyat artışı son 3 yılda yüzde 87.6’ya kadar ulaştı.
‘İstanbul’a 20 milyar yatırsak 100 milyar olarak geri döner’
Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum İstanbul’da Emlak Konut’un dahil olduğu projelerin kalitesi ve şehre uluslararası göçün de etkisiyle fiyat artışlarının devamını beklediklerini söyledi, İstanbul’a yabancı akımının fiyatlar üzerinde yüzde 15-20’lik bir etkisinin olduğunu hesapladıklarını belirten Kurum, “İstanbul herkesi cezbediyor. Anadolu’dan da birçok insan İstanbul’da bir evim olsun. Belki çocuğum üniversiteyi kazanır veya ara sıra gider kalırım diye alım yapıyor. Diğer yandan gelir dağılımının artmasıyla insanlar daha güzel konutlarda barınmak istiyorlar” diye konuştu.
İstanbul’da her yıl 100 bin konutun yeni yapılanlar olduğunu ve hem göç hem de doğal nüfus artışından kaynaklanan bu talebi karşılamak için hâlâ ciddi çalışmalara ihtiyaç olduğunu belirten Kurum, kentsel dönüşümdeki gecikmeye dikkat çekti.

KENTSEL DÖNÜŞÜM GECİKTİ
Kentsel dönüşümün sorunsuz yürümesi için ciddi bir idareye ihtiyaç olduğunu dile getiren Kurum, hem vatandaş hem de kamunun konunun üzerinde ciddi ciddi düşünmesi gerektiğini kaydetti. Kentsel dönüşüm için devletin 20-30 milyar dolarlık kaynak ayırması halinde bunun hem ekonominin canlanması hem de başta yabancılara yapılacak satışlar olmak üzere 100 milyar dolar olarak geri geleceğini anlatan Kurum, “İstanbul daha önce kendisine yapılan yatırımı bu şekilde geri verdi. Şimdi de aynı şeyi yaşarız” dedi. Tek parti iktidarı ile gelen 4 yıllık şansın hem Türkiye hem de kentsel dönüşüm için çok önemli olduğunu söyleyen Kurum, “Allah korusun ciddi bir deprem olursa zor durumda kalırız. Enkazı kaldırmada bile zorlanırız. Bu 4 yılda devletin iradesini ortaya koyarak kentsel dönüşümü tamamlaması gerekiyor. Aksi halde kentsel dönüşümden rant bekleyenlerin engeline takılırız. Bazı insanlar kentsel dönüşümü kendisine çıkar sağlama amacı olarak görüyor. Dönüşüm alanındaki evin üç, dört misli kazanç sağlamayı düşünüyor. Oysa bu ülkemizin geleceği için çok önemli bir konu” diye konuştu.

YABANCILAR EN ÇOK MASLAK 1453’TEN ALDI
Emlak Konut verilerine göre yabancılara yapılan satışlar 2015’in ikinci çeyreğinde 605 adet ile zirveye çıktı. Yabancıya yapılan satışların artışı Türkiye’de yüzde 31, İstanbul’da ise yüzde 24 artış oldu. Emlak Konut projelerinde ise yükseliş yüzde 8 gerçekleşti.
Yabancılar 2014’te bin 93 Emlak Konut projesinden ev alırken bu rakam 2015’te bin 219’a ulaştı. Yabancı yatırımcıların en fazla satın aldığı proje ise Ağaoğlu Maslak 1453 oldu. Bu projeden yabancılara 567 bin 302 metrekarelik satış yapıldı.
HaberTürk

Etiketler:,

Bir yanıt yazın