Dünyanın tek ‘Akıllı şehircilik’ fuarı İstanbul’da

Kategori: - - 12:36

Akıllı şehircilik Fuarı

Akıllı şehircilik FuarıYenilikçi, çevre dostu daha yaşanabilir kentler üzerine yapılan çalışmaların değerlendirileceği, akıllı şehir alanında proje üreten yatırımcıları bir araya getirecek.

Smart City Expo İstanbul, 1-3 Haziran tarihlerinde gerçekleşecek.

Altı senedir Barcelona’da gerçekleştirilen etkinlik, bu yıl İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde Kültür A.Ş’nin organizasyonunda Türkiye Belediyeler Birliği ile Marmara Belediyeler Birliği’nin desteğiyle İstanbul’da ilgilileri bir araya getirecek.

Türkiye’de düzenlenmesi için uzun uğraşlar verilen ve bir yıl önce İstanbul’da düzenleneceği belirlenen etkinlik, bu alanda önde gelen şirketlerden Fira Barcelona’nın da iş birliğiyle hayata geçecek.

Dünyanın önemli şehir ve şirketlerinin kendi yenilikçi çözümlerini sunma imkanı elde edeceği etkinliğe nüfusu 100 bini aşan 150’den fazla belediyenin başkanı ile bazı ülke liderleri ve 10 bin profesyonelin katılması bekleniyor.

Akıllı şehircilik uygulamalarının son örnekleri görülebilecek

Etkinliğin kongre ve fuar kısmında akıllı şehircilikle ilgili konular konuşulacak. Akıllı şehircilik uygulamalarının örnekleri, son teknoloji ürünler ve dünyaca tanınmış kurum, kuruluş ve şirketler kongrede yerini alacak.

Akıllı kent uygulamaları ile ilgili en son gelişmelerin takip edilebileceği fuar alanı için Haliç Kongre Merkezinin 11 bin metrekarelik otopark alanı kapatılacak. 200’den fazla şirketin proje ve prototipleri görülebilecek.

Ulaşımdan teknolojiye, altyapıdan girişimciliğe…

Akıllı şehircilikle ilgili görüşlerin ve çalışmaların paylaşılacağı kongrede ise 80’den fazla şehir tasarımcısı ve akıllı şehirler konusunda uzman katılımcılara ilham vermek için konuşma ve sunum gerçekleştirilecek.

Açılış oturumuna Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun katılması beklenilen kongrede 3 ana, 5 genel ve 10 yan oturum düzenlenecek.

Akıllı şehirciliğin temelini oluşturan 6 ana başlıkta gerçekleştirilecek kongrede, konuylar “Ulaşım”, “Yenilikçi ve Teknoloji”, “Enerji”, “Akıllı Toplum”, “Girişimcilik ve Ekonomik Gelişim” ve “Büyük Veri” başlıkları altında ele alınacak.

Ülke turizmine katkıda bulunacak

Türkiye başta olmak üzere Türki Cumhuriyetler, Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Balkan ülkelerinden üst düzey katılımın sağlanacağı etkinliğe, Türkiye’den de çok sayıda bakanın katılımı bekleniyor.

Öte yandan, etkinlikte İstanbul Büyükşehir Belediyesinin akıllı şehircilikle ilgili çözümleri de tanıtılacak. Bu uygulamaların beğenilerek talep edilmesi halinde teknoloji ihracı da gündeme gelecek.

Nevzat Kütük: İstanbul açısından büyük önem taşıyor

Kültür AŞ Genel Müdürü Nevzat Kütük, kurulduğu günden bu yana kültürel ve sanatsal organizasyonlar düzenleyerek deneyim ve tecrübe kazanan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ’nin bu tecrübesini Smart City Expo İstanbul organizasyonuna da yansıtacağını söyledi.

Gelecekte şehirde yaşayanların oranının artacağını ve kentlerin cazibe alanı olacağını dile getiren Kütük, şöyle devam etti:

“Bu çerçevede şehrimizde Smart City Expo İstanbul’un düzenlenmesi, şehrimiz açısından büyük öneme sahip olduğu kadar, Kültür AŞ için de önem taşımaktadır. İstanbul’un bugün olduğu gibi gelecekte de daha yaşanılır bir şehir olması idealinin gerçekleşmesi, bu alanın müktesebatının şehir pratiğine uygulanmasına bağlıdır. Bu alanın önemli isimlerinin, kurumlarının ve dünyanın farklı ülkelerinden yerel yönetim uygulamalarını gerçekleştiren yönetimlerin İstanbul’da buluşması, bu alanda önemli bir sinerji doğuracaktır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde böylesine büyük bir organizasyonun Kültür AŞ tarafından gerçekleşmesi de kurumumuz adına önemli bir artı olacaktır.”

Etiketler:, , ,

Bir yanıt yazın