Dünyanın parası İstanbul’a akacak

Kategori: - - 07:28

TOKİ Uluslararası Finans Merkezi

İstanbul Finans Merkezi için bugün tarihi gün. Başbakan Yıldırım, SPK ve BDDK binalarının temelini atacak. İlk kazmaların vurulmasının ardından en geç 3 yıl içinde binaların hazır olması planlanıyor. TOKİ koordinesindeki yatırımların maliyeti ise 3 milyar lirayı bulacak.

İstanbul’u, dünya finans merkezi haline getirecek tarihi adımlardan biri daha bugün atılıyor. Başbakan Binali Yıldırım’ın katılacağı törenle, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ile Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) binaları için ilk kazmalar vurulacak. İstanbul Finans Merkezi’nin kalbi niteliğinde olacak binalara, kısa süre sonra Merkez Bankası da eklenecek.

İstanbul’u dünya finansına yön veren merkezlerden biri haline getirecek İstanbul Finans Merkezi (İFM) için çalışmalar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde başlatılmıştı. Ataşehir bölgesinde yürütülen hazırlıklarla çok sayıda kurum ve kuruluş, bu bölgeye taşınma çalışmalarına başlarken, kamu kurumları da planlamalarını yaptı. İstanbul’u, New York, Londra gibi paranın ve fonların merkezine dönüştürecek adımlar kapsamında BDDK ve SPK binaları da bugünden itibaren bölgede yükselecek.

2-3 yılda bitecek

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) öncülüğünde inşa edilecek SPK ve BDDK binalarının temeli için Başbakan Yıldırım ve kabine üyeleri bugün Ataşehir’de olacak. TOKİ, aylar öncesinde temel atmalar için hazırlık yapmıştı. Ancak, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası yaşanan gelişmeler, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım’ın programlarındaki yoğunluk nedeniyle ertelenmek durumunda kalan temel atma sonrası inşaatların 2-3 yıllık süre içinde tamamlanması planlanıyor. İki binanın proje bedeli 3 milyar TL’yi geçecek. Yüklenici firma, BDDK binası için arsa karşılığı satış gelirini 1 milyar 861 milyon TL, idare payı gelirini ise 372 milyon TL olarak taahhüt etmişti. SPK binasında ise 915 milyon 417 bin TL’lik satış geliriyle 215 milyon TL’lik TOKİ payı geliri öngörülmüştü.

Sırada ‘Merkez’ binası var

Paranın rotasını çizecek adreslerden Merkez Bankası’nın İFM’deki binası için de geri sayım başladı. Banka binası için gerekli protokollerin yapılmasının ardından ihale gerçekleştirilerek inşaata başlanacak. Hazırlanacak MB kampusu da, sadece ofisleriyle değil, ticaret alanından otele kadar imkanlarıyla hizmet verecek.

Küresel markayı tamamlayacak

İstanbul Ticaret Odası Başkanı (İTO) İbrahim Çağlar dünyanın parasının İFM’yle İstanbul’a akacağını söyledi. Çağlar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın öncülüğünde İstanbul’un küresel finans merkezi olması yolunda çok önemli bir adım atıldığını vurguladı. Çağlar, “Küresel İstanbul markasının finans ayağı da böylece tamamlanmış olacak. İstanbul; Londra, Frankfurt ve NewYork gibi önemli bir finans merkezi haline dönüşecek” diye konuştu.

Etiketler:, , , , ,

Bir yanıt yazın