Depremzedeler böyle mağdur oluyor!

Kategori: - - 11:33

Depremzede mağduru

Van’da TOKİ tarafından depremzedeler için yapılan konutlardan 16 bloğun İl Jandarma Komutanlığı’ndan sonra İl Emniyet Müdürlüğü’ne de verildiği ortaya çıktı. Depremzedelere 90 bin TL’ye satılan konutların sorunları bitmek bilmezken, emniyet ve jandarmaya ücretsiz verilen konutların ise sorunsuz olması dikkat çekti. Emniyet ve jandarma konutlarının kömür ihtiyacı da, ücreti depremzedelerden alınan kömürden karşılanıyor.

Van’da 23 Ekim ve 9 Kasım 2011 tarihlerinde meydana gelen depremlerin üzerinden 4 yıl geçmesine rağmen yüzlerce aile hâlâ evsiz ve barksız kalırken, depremzedeler için Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından yapılan konutlardan 16 bloğun İl Jandarma Komutanlığı’ndan sonra İl Emniyet Müdürlüğü’ne de verildiği ortaya çıktı. Depremzedeler konteynırlarda yaşam mücadelesi vermeye devam ederken, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) AFAD İl Müdürlüğü tarafından jandarma ve emniyete peşkeş çekilen 32 bloğun çoğunun boş olması dikkat çekti.

Depremzedelerin sorunlu, diğerleri sorunsuz

40 bin TL maliyeti olan ancak depremzedelere 90 bin TL’ye satılan Edremit ilçesi Esentepe Mahallesi’nde bulunan TOKİ evlerinin jandarma ve emniyete ücretsiz olarak verilmesine tepki yol açtı. Depremzedeler için yapılan TOKİ’lerde sorunlar bitmek bilmezken, jandarmaya ve emniyete verilen blokların ise tam teşekküllü ve sorunsuz olması dikkat çekti. Depremzedelerin konutlarında bugüne kadar hiçbir bakım yapılmazken, jandarma ve emniyete verilen konutlar da ise her yıl düzenli olarak bakımları yapılıyor. Depremzedelerin defalarca şikâyetine rağmen halen sokak lambaları dahi yapılmış değil.

Kömürleri de bedava

Depremzedeler için yapılan 17 bin 222 konutta yurttaşlardan daire başı kömür için yıllık 2 ton karşılığında bin 570 TL alınıyor. Ancak emniyet ve jandarma konutlarında ise, herhangi bir ücretin alınmadığı ve kömür ihtiyaçlarının yüklenici firma olan Boğaziçi Yönetim A.Ş. tarafından depremzedelere için ihalesi yapılan kömürden karşılandığı öne sürüldü.

İddialara ilişkin defalarca aradığımız Boğaziçi Yönetim A.Ş. yetkilileri, telefonlarımıza cevap vermezken, AFAD İl Şube Müdürü Metin Taş ise, “O dönem emniyete ait binalar da yıkıldığı için afet kapsamı dışında yapıldı” sözleriyle kendilerini savundu. (DİHA)

Etiketler:, ,

Bir yanıt yazın