Değerli Konut Vergisi’nde yeni dönem başlıyor!

Kategori: - - 08:58

Ev Fiyatlarını

Türkiye sınırları içerisinde sahip olduğu taşınmazın değeri 5 milyon 227 bin lirayı aşan kişileri ilgilendiren değerli konut vergisi için beyanname verme süreci tüm hızı ile devam ediyor. İlk olarak 2019 senesinde gündeme gelen ve 2020 yılı itibari ile uygulamaya alınmasına karar verilen ancak pandemi nedeni ile 1 sene erteleme yapılan değerli konut vergisi 2021 yılında resmen uygulamaya alınmıştı.

DEĞERLİ KONUT VERGİSİ BEYANNAMESİ NEREYE VERİLECEK, NASIL VERİLİR?

Değerli konut vergisi mükelleflerine kolaylık sağlamak adına e beyanname hizmeti de sunulurken beyannameyi taşınmazın sahibi ya da bu kişi adına sözleşme imzalamış olan bağımsız çalışan serbest muhasebeci, serbest muhasebeci mali müşavir ve yeminli mali müşavirler de verebilecek.

Değerli konut vergisi beyanname süresi 20 Şubat 2020 tarihinde sona erecek. Ancak bu tarihin hafta sonuna denk gelmesi nedeni ile 2021 yılı için uygulanacak olan son beyanname tarihi 22 Şubat 2021 Pazartesi günü olarak uygulanacak. Değerli konut vergisi beyannamesi için Gelir İdaresi Başkanlığı e beyanname sistemini kullanan kişiler bina vergi değerini gösteren belgeyi de eklemiş oldukları beyannamelerini elden ya da posta yolu ile takip eden 15 günlük süre zarfında ilgili vergi dairesine elden ya da posta yolu ile ulaştırmakla yükümlü tutulacaklar.

DEĞERLİ KONUT VERGİSİNDE ÖDEME NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Değerli konut vergisi ödemesi beyan verenler için başladı. Değerli konut vergisi ödeme işleminde isteyen mükelleflere iki taksit halinde ödeme seçeneği de sunuluyor. Bu kişiler birinci taksit ödemelerini Şubat ayı sonuna kadar yapabilecekler. Ancak bu günün hafta sonuna denk gelmesi nedeni ile ödemeler 1 Mart 2021 tarihinde sona erecek.

Yani değerli konut vergisi 1. taksit son ödeme tarihi 1 Mart 2021 Pazartesi günü olarak uygulanacak. 2. taksit ödeme tarihi ise Ağustos ayı olarak uygulanacak.

Etiketler:,