DAP Yapı’nın, İstanbul Kartal’daki İstMarina projesinden rekor

Kategori: - - 08:17

DAP Yapı İstMarina projesi

DAP Yapı’nın, İstanbul Kartal’da geliştirdiği İstMarina, Emlak Konut GYO bağımsız bölüm raporuna göre, 1003 adetlik satış adediyle 2014’te yıllık bazda, gelir kaleminde en fazla satışı gerçekleşen projesi oldu.Gayrimenkul sektöründe benzersiz mimari projelere imza atan DAP Yapı’nın, İstanbul Kartal’da geliştirdiği İstMarina, Emlak Konut GYO bağımsız bölüm raporuna göre, 1003 adetlik satış adediyle 2014’te yıllık bazda, gelir kaleminde en fazla satışı gerçekleşen projesi oldu. 626 milyon 375 bin 658 lira gelir elde eden İstMarina, bu alanda en yüksek satışı gerçekleştirdi.

DAP Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz yaptığı açıklamada, İstMarina projesi için yıllarca çalışıp, araştırma yaptıklarını belirterek, şunları söyledi:

“Çalışmalarımızın karşılığını önce Londra, akabinde Dubai’den aldığımız uluslararası ödüller ile taçlandırdık. İstanbul’un en gözde ve yükselen bölgelerinde hem iş hem de konut projelerimizle ülkemize değer kattık ve katmaya devam edeceğiz.

DAP Yapı olarak iş ve yaşam projeleriyle İstanbul’un farklı bölgelerinde geleceğin projelerini geliştiriyoruz. Geçtiğimiz ay International Property Awards tarafından ‘Dünyanın En İyi Yapı Geliştirme’ projesi seçilen İstMarina’nın 2014 yılında en fazla satış gerçekleştiren proje olması doğru yolda olduğumuzu kanıtlıyor.”

Pendik’te 1,5 Milyar TL’lik Yatırım İçin Görüşmeler Sürüyor

Önümüzdeki dönem çalışmalarına ilişkin olarak da bilgi veren DAP Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, Polisan Holding ile Pendik’teki 175 bin metrekare büyüklüğündeki arsaları için görüşme halinde olduklarını bildirdi.

Anlaşmaları halinde İstMarina’da elde ettikleri başarıyı Pendik’te sürdürmek istediklerini belirten Ziya Yılmaz, şunları söyledi:

“Pendik’teki arsanın yanında 40-50 dönümlük bir arsa daha var. İkisini bütünleştirip 220 bin metrekareye ulaşacağız. Sabiha Gökçen Havalimanı’nın etrafını, Florya’nın 8-10 yıl önceki eski haline benzetiyorum. Son yıllarda Pendik hayli gelişti. Yakında deniz tarafındaki gemi tersaneleri kalkınca çok güzel bir sahil bandı oluşacak. Burada TOKİ’nin yatırımları var, Emlak Konut GYO’nun arsaları var. İzmir Otobanıyla Anadolu’ya bağlanıyor. Yatırım açısından avantaj vadeden bir bölge”

Pendik’teki arazinin lokasyon açısından çok önemli olduğunu ifade eden Ziya Yılmaz, “İstanbul’un merkezinde, denize 2 km mesafede böyle büyük yüzölçümlü bir arazi daha yok. Sırtını havalimanına dayamış, önünde deniz olan çok kıymetli bir lokasyon. Oraya küçük bir şehir kurmak istiyoruz. İçinde otel, rezidans, konut ve ofis olan, 3 bin ünite civarında bir konsept düşünüyoruz. Alışveriş caddeleri yapacağız. Projenin içinden direkt havaalanına bağlayan özel bir yol geçireceğiz. 1.5 milyar TL’lik bir yatırım planlıyoruz” diye konuştu.

DAP ve Polisan’ın Kağıthane’deki Uyumlu İşbirliği

DAP Vadisi’ndeki Z Ofis’in hayata geçirilmesinde, Türkiye’nin duayen sanayicilerinden, Polisan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Necmettin Bitlisliyle uyumlu bir işbirliği gerçekleştirdiklerini hatırlatan Ziya Yılmaz, ortaya çıkan sonuçtan her iki tarafın da çok memnun kaldığını söyledi.

Ziya Yılmaz, “Bu verimli işbirliğimizin ve dostluğumuzun devamında Pendik’teki arsayı yine kendilerinden satın almak üzere görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Elbette yine orijinal bir tasarım planlıyoruz. Her zamanki “deniz” konseptine ilaveten havaalanına yakın olmak da yeni bir esin kaynağı olabilir” dedi.

Pendik’te Üniversite de Kuracağız

Eğitime verdikleri önemin altını çizen DAP Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, “İnşaat sektöründe maalesef eğitim düzeyi gerilerde seyrediyor. Şantiyelerimizde ilkokulu bile zor bitirmiş işçiler çalışıyor. Bu nedenle okul yaptırmayı milli bir vazife olarak addediyorum. Pendik’teki arsanın büyüklüğü bu imkanı verecek. Orada bir üniversite kuracağız. Kısmet olursa, içinde üniversite bulunan ilk projeyi hayata geçireceğiz. Sektörümüze hizmet edecek şekilde inşaat ve mimarlık-mühendislik branşlarına yönelik de olabilir, ihtiyaca uygun şekilde farklı branşlarda da eğitim verebilir” diye konuştu.

20 Milyar Dolarlık Satış Rakamlarına Ulaşabiliriz

Yeni yıla ilişkin sektörel değerlendirmelerini de paylaşan Ziya Yılmaz, “2015’i tamamen proje geliştirmeye ayırdık. Mart ayında, 354 birimden oluşan Adam Kule’yi, hemen ardından Taksim Petek’i satışa sunacağız. Ayrıca Kartal’da E5 üzerinde 400 birimlik bir proje çalışıyoruz” dedi.

Yurtdışına ortalama 2.5 milyar dolarlık konut satıldığını belirten Ziya Yılmaz, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Devletin himayesinde, özel sektörün de katılımıyla çok daha büyük satış rakamlarına ulaşmak mümkün. Bunu, milli bir politika haline getirmek gerekiyor. Turizm Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ortak fonuyla, TOKİ ve Emlak Konut GYO’nun katılımlarıyla oluşacak büyük bir yapıya önemli proje geliştirici şirketler de dahil olarak güç birliğine gidilse, yurt çapında bir kampanya organize edilebilir. 30-40 ülkede ülkemizi tanıtan, başta İstanbul olmak üzere Antalya, Trabzon gibi illeri, Bodrum, Alanya, Fethiye, Göcek gibi ilçeleri tarihi ve doğal güzellikleriyle öne çıkaran lobi çalışmaları yapılsa, 3-4 yıl sonra 15-20 milyar dolarlık satış rakamları yakalanabilir. Bu para, kentsel dönüşüm için önemli bir kaynak oluşturabilir.” emlakpencerem.com

Etiketler:, , ,

Bir yanıt yazın