Birecik Toki Evleri Kaçak Duruma Düştü

Kategori: - - 11:15

Birecik’te Toki Evleri

Şanlıurfa’nın Birecik İlçesinde Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından yaptırılan 410 konutun bir kısmı tapulu arazilerine yapıldığı gerekçesiyle vatandaşların başvurusu üzerine idare mahkemesi Belediye meclisinin yaptığı imar değişikliğinde yürütmeyi durdurdu. Birecik Toki Evleri Mahkemenin bu kararıyla vatandaşların tapulu arazilerine yapılan TOKİ tarafından yaptırılan evlerin bir kısmı kaçak oldu.

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) Şanlıurfa’nın Birecik İlçesinde 2006 yılında konut yaptırmak için çalışma başlattı. İddiaya göre Hazine arazisi olarak gösterilen alanda 410 konutun temeli atılarak inşaata başlandı. Ancak evlerin bir kısmı Mezra mahallesinde yaşayan 19 kişiye ait 38 bin 185 metrekare alan üzerine inşaat edildi. Bin adet fıstık ağaçları sökülüp yerine kendilerinden habersiz konut yapıldığını belirten vatandaşlar olaya tepki göstererek inşaatın durdurulmasını istedi.

Birecik Belediye Meclisi 2006 yılının Şubat ayında imar değişikliği yaptı. Meclis kararıyla yapılan imar değişikliği ile köylülere konut yapılan arazilerinin yerine o bölgede değersiz olan alanda yer verildi Bunun üzerine arazi sahipleri İdare mahkemesine dava açtı. Vatandaşların başvurusu haklı bulan Şanlıurfa 2. İdare Mahkemesi ” imar planı değişikliğinde yürütmenin durdurulmasına karar verdi.

Arazi sahiplerinden Mustafa Eğilmez; “2006’da dava açtık. Haklı olmamıza rağmen burayı usulsüz bir şekilde yani inşaata başladıktan sonra 2007’nin Nisan ayında imara koydular. Asliye hukuk mahkemesinden de biz tedbir kararı aldık. Yani bize büyük bir haksızlık yapıldı burada. Bizim hakkımızda suç duyurusunda bulundular ve bizi emniyete getirdiler. 1-2 gün nezarette yattık. Haklı olmamıza rağmen bize bunları yaptılar. İmarın iptali ve yürütmenin durdurulması için ikinci mahkemeye başvurduk. Bugün yürütmenin durdurulmasına karar verildi. Yapılan bilirkişi incelemesinde de 71 ada-1 71 ada-2 71 ada-3 yapılan imarın hukuka aykırı olduğu sonucuna varıldı” dedi. Birecik Toki Evleri
http://www.sanliurfa.com/birecik-te-toki-evleri-kacak-duruma-dustu/1671585316/

Etiketler:, , ,

Bir yanıt yazın