Başbakan Erdoğan’dan Sürpriz TOKİ Ziyareti

Kategori: - - 08:41

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kuzey Ankara Girişi Kentsel Dönüşüm Projesi çerçevesinde yapımına devam edilen TOKİ evlerini gezdi. Başbakan Erdoğan’a, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ve TOKİ Başkanı Ahmet Haluk Karabel brifing verdi. Erdoğan, TOBAŞ idare binasının terasından alanı inceledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kuzey Ankara Girişi Kentsel Dönüşüm Projesi çerçevesinde yapımına devam edilen TOKİ evlerini sürpriz şekilde bir ziyaret etti. Öğle saatlerinde Keçiören’de bulunan konutundan ayrılan Başbakan Erdoğan, Kuzey Ankara Girişi Kentsel Dönüşüm Projesi’nin yapımına devam edilen bölgeyi aracıyla gezdi. Makam arabasıyla projenin yapıldığı bölgenin içerisinde gezen Başbakan Erdoğan daha sonra alan içerisinde bulunan Toplu Konut-Büyükşehir Belediyesi İnşaat Emlak Mimarlık ve Proje Anonim Şirketi’nin (TOBAŞ) binasına geldi. Başbakan Erdoğan’ı burada Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, TOKİ Başkanı Ahmet Haluk Karabel ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek karşıladı.

Başbakan Erdoğan’a, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ile TOKİ Başkanı Karabal yapımı devam eden proje hakkında brifing verdi. Verilen brifingin ardından Başbakan Erdoğan, TOBAŞ idare binasının terasına çıkarak alanı inceledi. Erdoğan’ın burada yanında bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Bayraktar ve TOKİ Başkanı Karabel’e talimatlar verdiği gözlendi.

“KUZEY ANKARA GİRİŞİ KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ”
Başkent’in kuzey giriş kapısını oluşturan bölgede 2004 yılından itibaren TOKİ ile Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin ortaklaşa kurduğu TOBAŞ şirketinin müşavirliğinde yürütülen proje ile Ankara’nın imajına zarar veren gecekondular temizlendi.

Proje, konumu, kapsamı, projelendirme süreci, hedef kitlenin büyüklüğü, teknik ve sosyal özellikleri, proje sürecinde yaşanan fiziki ve kültürel değişimler açısından en kapsamlı kentsel dönüşüm projesi olma özeliğini de beraberinde taşıyor.

7.5 milyon metrekare olarak belirlenen Kuzey Ankara Girişi Kentsel Dönüşüm Projesi uygulama alanının, 4 milyon metrekarelik birinci etabına Mart 2005’te başlandı. Temmuz 2005 – Aralık 2006 arasındaki bir buçuk yıllık sürede yaklaşık 6 bin 500 gecekondunun yıkımı gerçekleşti. Proje kapsamında 8 bin 152 konut hak sahiplerine teslim edildi.

Projenin bir diğer ayağında ise Osmanlı ve Selçuklu mahalleleri oluşturulması amacıyla planlama ve projelendirme çalışmaları yapıldı. Villa, dubleks konut, apartman ve teras evlerden oluşan toplam 925 konutun yapımı devam ediyor. Böylelikle Kuzey Ankara’da; 10 bin 841 konut rakamına ulaşılacak.

Kaynak: IHA

Etiketler:, ,

Bir cevap yazın