Başakşehir Göçmen Konutları’nda Protesto

Kategori: - - 12:34

Başakşehir Göçmen Konutları

BAŞAKŞEHİR’de bulunan Vatankent Göçmen Konutları’nın içerisindeki park alanına yapılacak okul inşaatına karşı eylem yapan mahalle sakinlerinin kullandığı baraka yıkıldı.

Mahalle sakinleri, imam hatip lisesi yapılmasına karşı olmadıklarını parklarının yıkılmasını istemediklerini söyledi. Bir kişi barakanın yıkılmasını önlemek için Türk Bayrakları ve Atatürk posteri asılı barakanın içine oturdu. Eylemci barakadan çıkmak istemediğini söylerken mahalle sakinleri eylemciyi ikna ederek dışarı çıkarttı. Polisin güvenlik önlemi aldığı görülürken baraka belediye ekipleri tarafından yıkıldı. Mahalle sakinleri barakanın yıkılmasını yaşlı gözlerle izledi.

“BAŞKA GİDECEĞİMİZ YER YOK BAŞKA PARKIMIZ YOK…”

Bir kişi gözyaşları içinde, “Biz okula saygı duyan eğitim isteyen insanlarız. Bu alan bu siteye ait. Burası çukurdu. Kapatıldı. Kıymete bindi burası. Yani evet göçmenler sesini çıkartamıyor. Göçmenler kimseye saldırmıyor. Biz ne yaptık ki. Yeşillik alanımızı korumak istedik” dedi. Park alanına kız imam hatip lisesi yapılmak istendiğini söyleyen bir kişi ise “1 kilometre yakında, Başakşehir 1. Etap içerisinde Türkiye’nin en büyük İmam Hatip kampüsü var” diye konuştu.

Okula karşı olmadıklarını parkı istediklerin belirten bir kadın ise, “Başka gidecek yerimiz yok. Başka parkımız yok. Çocukların oynayacakları yer kalmadı” şeklinde konuştu.

Öte yandan dün akşam mahalle sakinlerinin yaptığı eyleme polis müdahale etmiş, 6 kişi gözaltına alınmıştı. Mahalle sakinlerinin etrafı metal levhalarla çevrili park alanının çevresinde bekleyişi sürerken, çevik kuvvet ekipleri ve TOMA bölgede bekletiliyor.

Etiketler:, , ,

Bir yanıt yazın