Başakşehir ev fiyatları 13 yılda 10 kat arttı

Kategori: - - 09:07

Başakşehir’de ev fiyatları

İstanbul’da ağırlıklı olarak muhafazakâr kesimin tercih ettiği Başakşehir’de ev fiyatları hızla artıyor. Bölgede 18 yıldır proje geliştiren Fuzul Grup’un Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Eyüp Akbal, “2000-2002 yıllarında bölgede 130 metrekarelik evleri 70 bin liraya satıyorduk, bugün aynı evlerin fiyatı 700 bin liradan başlıyor” dedi.

MERKEZ üssü olarak İstanbul Başakşehir’i seçen Fuzul Yapı, yeni proje için kolları sıvadı. 18 yılı aşkın süredir Başakşehir’de konut ürettiklerini söyleyen Fuzul Grup Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Eyüp Akbal, özellikle muhafazakâr kesimin tercih ettiği bölgenin hızlı bir gelişim süreci yaşadığını söyledi. Akbal, 2000-2002 yıllarında bölgede 130 metrekarelik evleri 70 bin liraya sattıklarını, bugün aynı büyüklükte evlerin fiyatlarının 700 bin liradan başladığını ifade etti. Bölgenin geleceğine güvendiklerini ve bu nedenle arsa alımları yaptıklarını söyleyen Akbal, “Buranın kemik bir kitlesi var. Bizden 15 yıl önce ev alan şimdi çocuklarına yine bizden ev alıyor” dedi.

1500 YENİ KONUT

Eyüp Akbal, Başakşehir Belediyesi’nin hasılat paylaşımı modeliyle yaptığı ihaleyi kazandıklarını ve 116 bin metrekarelik arsada proje çalışmalarına başladıklarını söyledi. 13 Kasım’daki ihalede proje satış geliri olarak 1 milyar 50 milyon lira bedel teklif ettiklerini belirten Akbal, “Başakşehir Belediyesi’nin payı 375 milyon lira olarak belirlendi. Fuzul Yapı, İttifak Holding ve Suudi Arabistan merkezli Alzamil Gayrimenkul ile konsorsiyum yapıldı. Pilot şirket biz olacağız” dedi. 4 parselden oluşan arazide konut ve ticari birim planladıklarını belirten Akbal, inşaat çalışmalarına 2016’nın ilk yarısında başlayacaklarını dile getirdi. Akbal, “Yaklaşık 1500 konutluk bir kasaba kuracağız. Anadolu’da bir ilçe nüfusu kadar kişi bu projede olacak. Evlerin metrekare satış fiyatı 4 bin 500 liradan az olmaz” dedi. Projelerinin bölgede yapılacak büyük şehir parkına komşu olacağını belirten Akbal, Başakşehir’in 3. köprü yolu, Sağlık Kent ve metro gibi önemli aksların merkezinde bulunması nedeniyle gelişimini sürdüreceğini ifade etti.

90 ARTI 1’DE GOL

Başakşehir’de 4 bin konut teslim ettiklerini belirten Akbal, “ Bölgede Vakiyaka ve Olimpa Park Plus projelerinde inşaat sürüyor. Vadiyaka’da evleri Haziran 2017’de, Olimpa Park Plus’ta ise nisan ayında teslim edeceğiz” dedi. Bölgede arsa stokları olduğunu belirten Akbal, 10 yıl boyunca her yıl 1.5 yılda bir proje hayata geçirmeyi planladıklarını söyledi. Merter ve Esenyurt ile de ilgilendiğini ifade eden Akbal şunları söyledi: “Kentsel dönüşüm sürecini de takip ediyoruz. Eğer bize kemiksiz yani sorunsuz dönüşüm alanı getirirlerse bu işe gireriz. Yoksa yıllarca aynı bölge ile uğraşıp, sonra 90 artı 1’de gol yemekle bu iş olmaz. Vatandaşla anlaşmak müteahhittin işi olmamalı. Yeni dönemde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı süreci hızlandıracak çözümler geliştirmeli.”

Yabancı ortak

1 Kasım seçimleri öncesi yabancı yatırımcıların tedirgin olduğunu, bugün ise o yatırımcıların harekete geçtiğini belirten Eyüp Akbal, “4 Kasım’da İstanbul’da yapılan emlak fuarında 178 yabancı yatırımcı grup ile görüşme yaptık. Sonra Katar’daki emlak fuara gittik. Bireysel konut satışından çok işbirliği üzerine görüştük. Katar’ın en büyük yatırımcılarından biri ile ortak altyapı projeleri hayata geçirmek için anlaştık” dedi.

Etiketler:, ,

Bir yanıt yazın