Bakan Sarı Kanal İstanbul Projesi’ni anlattı

Kategori: - - 09:29

kanal istanbul

Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı: Sıfırdan dört dörtlük bir ilçe inşa edilecek ve burada çarpık kentleşme olmayacak.

Kabinenin en yeni yüzü, Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, Kanal İstanbul Projesi hakkında merak edilenleri yanıtladı. Sarı, İstanbul’un bir cazibe merkezi olduğunu ve herkesin şehrin kalbinde yer almak istediğini belirterek”Kanal İstanbul ile aşırı yoğunluğu azaltma fırsatımız olacak. Kanal İstanbul’un alternatif yaşam merkezi olacağını düşünüyorum” dedi.

Sarı’nın Kanal İstanbul Projesi hakkında Habertürk’e merak edilen sorular ilişkin verdiği cevaplar şu şekilde;

DEV PROJENİN HAZIRLIK ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR
“Proje çok büyük, hazırlık çalışmaları devam ediyor. Hazırlık çalışmaları noktasında kısa bir brifing aldım. Sayın Cumhurbaşkanı ve Sayın Başbakan’ı bilgilendireceğiz. O kadar yoğunuz ki; 3 aylık- 6 aylık planlarımız var. …

Taslak olarak ön çalışma yapılıyor. Hiçbir şey sabit değil şu anda. Kanal olduğu için asıl olarak Ulaştırma Bakanlığı’nın konusu. Biz kanaldan sonra oluşacak, iki yakanın şehirleşme planlarını gerçekleştiriyoruz. İki bakanlığın çalışmalarını bir araya getirip, ortak bir brifing vereceğiz.

DÖRT DÖRTLÜK İLÇE İNŞA EDİLİYOR
Boğaziçi’nin doğal gelişimi dışında, suni bir kanal yapılıyor ama, bu güzel ya da faydalı olmayacağı anlamına gelmez. Örneklerini dünyada çok gördük. Katar’da, Dubai’de deniz içine şehir yapılıyor. Tamamen kontrolümüzde olacak bir yapılaşma, yeni şehircilik anlayışımızın pilot olarak sergilendiği alan olabilir burası. Çok potansiyele sahip. O açıdan baktığınızda sıfırdan her şeyi ile dört dörtlük bir ilçe inşa ediyorsunuz ve 5-10 yılda temelinden çatısına kadar bitmiş bir halde sunacaksınız. Burada hiç bir şekilde çarpık kentleşme olamayacak. Sokaklar ve altyapısı tamamlanmış…

Etiketler:,

Bir yanıt yazın