Arnavutköy’de yatırımlar tam gaz

Kategori: - - 07:38

arnavutköy belediyesine konut

İstanbul’da 2-3 yıl öncesine kadar deyim yerindeyse yüzüne bile bakılmayan Arnavutköy ilçesine bugün yatırım yapmak isteyenler sıraya giriyor. Arnavutköy, İstanbul’un adı aynı simaları birbirinden apayrı iki farklı yeri. Biri Beşiktaş ilçesine bağlı otantik yapısıyla dikkatleri yıllarca üzerine çekti, yalıları ve şehrin göbeğinde bulunmasıyla her daim ziyaretçisi bol oldu.
Diğeri ise İstanbul’un ilçesi olmasına rağmen pek gelişemedi. İstanbul’un uzak noktasındaki lokasyonu dolayısıyla, Karadeniz’e olan kıyısı bile onu geliştirmeye yetmedi derken bir haber tüm gözleri Arnavutköy ilçesine çevirdi. 3. Havalimanı, Arnavutköy‘e bağlı Takaydın ve Akpınar köyleri arasına inşa edilecekti. Nitekim uzun zamandır süren inşaat çalışmaları ve 10 milyar avronun üzerindeki bu yatırım, Arnavutköy’ün değerini bir anda katladı.

2015 yılı itibariyle 236 bin 222 nüfusun bulunduğu Arnavutköy ilçesinde arsalar, konutlar, dükkanlar kısacası tüm gayrimenkullerin değeri 3. Havalimanı’nın gelişiyle birlikte değer artışı yaşadı. Peki 3 Mayıs 2013’te ihalesi gerçekleştirilen ve o günden bu yana bulunduğu bölgeye hızla etki eden 3. Havalimanı ne kadar kazandırdı ve daha ne kadar kazandıracak?
Arnavutköy’de arsa alım-satımı yapan Kuzey Gayrimenkul firma sahibi Dursun Malkoç, 3. Havalimanı, Yeni Şehir İstanbul, 3. Köprü bağlantı yolları ve henüz güzergahı onaylanmamış olsada Kanal İstanbul projeleriyle birlikte Arnavutköy’de fiyatların giderek yükseldiğini açıklandı.

Malkoç, “Havaalanı açıklanmadan önce tarlaların ortalama metrekare fiyatları 30 TL ile 40 TL, arsaların ise 200 TL ile 300 TL arasındaydı. Şimdi ise 40 TL’lik yer 250 TL ile 300 TL arasında metrekare fiyatına sahip. 3. Havalimanı ile birlikte sadece arsalar değil, konut fiyatları da artacak. Yerleşim yerlerinin çoğalmasının yanında burada yaşamak isteyenler konut fiyatlarını da yükseltecek.” ifadelerini kullandı.

“Metrekare fiyatları 3 bin dolardan başlayacak” Yanı başındaki Kayaşehir, Başakşehir ve Bahçeşehir semtlerinden daha modern bir şehirleşmenin Arnavutköy’de yapılacağını belirten Dursun Malkoç, “Kayaşehir, Başakşehir, Bahçeşehir’de bugün arsalar artık çok uçuk rakamlarda, konutların metrekare fiyatları ise 6-7 bin TL civarında. Arnavutköy’de tüm projeler tamamlandığında ise metrekare fiyatları 3 bin dolar ile 4 bin dolar arasında olacaktır” dedi.
Arnavutköy’ün en çok talep gören semtleri! Bölgede en çok talep gören yerlerin Çilingir, Dursunköy ve Sazlıbosna mahalleleri olduğunu açıklayan Malkoç, bunun nedenini şöyle ifade ediyor “Biz dahil herke Kanal İstanbul’un muhtemel geçiş alanının Sazlıbosna olduğunu düşünüyoruz. O yüzde en çok Çilikgir, Dursunköy ve Sazlıbosna mahalleleri ilgi görüyor. Bu mahallelerde şuan metrekare birim fiyatları 300 TL ile 400 TL aralığında.”

Karaburun ve Yeniköy en değerliler! Arnavutköy’ün en değerli mahallelerini ise Karaburun ve Yeniköy olarak belirten Malkoç, “Karaburun ve Yeniköy mahalleleri, Karadeniz’e kıyısı olduğu için daha değerli. Şuan metrekare fiyatları 1,200 TL ile 1,500 TL arasında. Ancak 3. Havalimanı tamamlandıktan sonra Karaburun ve Yeniköy’de deniz olduğu için daha da uçuk rakamlar olacaktır.” şeklinde konuştu.

http://www.emlaktasondakika.com/haber/arsa-arazi-2b/arnavutkoyde-yatirimlar-suruyor-arsa-fiyatlari-ucuyor/118104

Etiketler:, ,

Bir yanıt yazın