Ağaoğlu’ndan darbe girişimine inat yatırım geliyor

Kategori: - - 08:07

İstanbul Finans Merkezi Ağaoğlu

Ali Ağaoğlu, bu yıl başlatmak istedikleri 4 proje olduğunu ve bu projeler için 3 milyar dolarlık yatırım planladıklarını bildirdi.

Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin, “Paralel yapı, 17-25 Aralık sürecinde başaramadığını ondan sonra Türkiye ekonomisini bozarak yapmaya çalıştı” dedi. Ağaoğlu, şu açıklamayı yaptı: “Başta inşaat sektörü olmak üzere ekonomiyi durdurmaya çalıştılar. İş hayatını, yatırım yapmayı çekilmez kıldılar. Maalesef bürokrasinin birçok kilit noktasına adam yerleştirerek ekonominin gelişmesini engellediler.”

Ağaoğlu, düzenlediği basın toplantısında, FETÖ darbe girişimini kınayarak, ülkenin zor bir süreçten geçtiğini, buna teşebbüs edenleri lanetlediğini, bu kişilerin vatan haini olduğunu söyledi.
4 inşaat projesi için 3 milyar dolarlık yatırım planlıyoruz
Ali Ağaoğlu, iş dünyasının bundan sonra her şeyi devletten beklememesi gerektiğini belirterek, şunları kaydetti:

“Müteşebbislere, iş dünyasına da büyük görev düşüyor. İş dünyasının önündeki engellerin kalktığını ve önünün açıldığını düşünüyorum. Biz iş adamları olarak, sokağa da çıkarız, orası ayrı… Ancak yapmamız gereken işimize eskisinden daha büyük gayretle devam etmek. Şimdi paralel yapının ortadan kaldırılmaya başlanmasıyla ekonominin önünden engeller kalkıyor, kalkacak. Biz şimdiye kadar 1 çalışıyorsak, şimdi 3 çalışacağız ve daha iyisini yapacağız. Devlete de, hükümete de, millete de sonuna kadar güveniyorum. Hiç fire vermeden yatırımlara devam ediyoruz.”

Şimdiye kadar önü kesilen ve bu yıl başlatmak istedikleri 4 proje olduğunu, bu projelerin Çekmeköy, Bağcılar, Yeniköy ve Bakırköy’de bulunduğunu, söz konusu projeler için 3 milyar dolarlık yatırım planladıklarını bildiren Ağaoğlu, enerji alanında da 1 milyar dolarlık yatırımlarının devam ettiğini söyledi.

Emlak Konut GYO’nun ciddi bir hazırlık içinde olduğunu, sektörü hareketlendirmek için ciddi fedakarlıklar yapacağını ifade eden Ağaoğlu, sektördeki oyuncuların da iş birliğine hazır hazır olduğunu vurguladı. Ağaoğlu, “Dönem kazanma değil, ekonomiyi döndürme dönemi. Ekonominin çarklarının dönmesi içi her türlü fedakarlığı yapmaya hazırız. Gerekirse karlardan fedakarlık yapacağız. Türkiye bu olaydan güçlenerek çıkacak.” diye konuştu.

Dün Körfez’den bir yatırımcıya 25 milyon liralık satış yaptık
Ağaoğlu, dün Körfez’den bir yatırımcıya 25 milyon liralık satış yaptıklarını belirterek, olay olduğu günden beri Körfez ülkelerinden tanıdığı tüm yatırımcıları tek tek aradığını, hepsinin “Biz Türkiye’ye güveniyoruz, yatırımlara devam edeceğiz” dediğini anlattı.
Kredi derecelendirme kuruluşlarına da tepki gösteren Ağaoğlu, Türkiye’nin kamu maliyesi ve bankacılık sisteminin çok güçlü olduğunu vurgulayarak, “S&P’nin kararı ve diğer kuruluşların, notu yakından takip ettiklerine dair açıklamalar siyasi. Tüm bunların üstesinden geleceğiz. Kamu maliyemiz Avrupa’nın birçok ülkesinden daha iyi durumda. Bunlar bizim moralimizi bozmamalı. Bu verilen notların arkasında siyasi hesaplaşma ve tavır var.” şeklinde konuştu.

Etiketler:, , ,

Bir yanıt yazın