Ağaoğlu, konut kredi faizlerine destek verecek

Kategori: - - 10:39

Ağaoğlu Şirketler Grubu

Ağaoğlu Şirketler Grubu’nun kampanyasının detayları, Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu ve Ağaoğlu Şirketler Grubu CEO’su Hasan Rahvalı ev sahipliğinde düzenlenen toplantıyla duyuruldu.

“Her şeyi devletten beklemek olmaz, biz de tüketicinin faiz yükünü hafifleterek katkıda bulunmak istiyoruz” diyen Ali Ağaoğlu, Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında Ankara’da gerçekleştirilen sektör toplantısını, sektöre ilişkin yapılan hataların düzeltilmesi adına olumlu olarak nitelendirdi. Ağaoğlu toplantının oldukça verimli geçtiğine işaret ederek, şunları söyledi:

“İnşaat sektörü itibarı en düşük sektörlerden biri ama tüm dünyada ekonominin lokomotifi konumunda. İnşaat sektörünün ABD’de GSYH içindeki payı yüzde 8 iken Türkiye’de bu oran yüzde 5’ler civarında. Bunun artırılması lazım. Tasarruf oranları da Türkiye’de çok düşük, Türkiye’nin tasarruf miktarını artırması lazım. Bu kapsamda Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun konut kredilerindeki yüzde 25 peşinatı biriktirmek için açılan her hesaba devletin yüzde 15 civarında katkı vereceğini açıklaması çok ciddi bir girişim. Biz Ağaoğlu olarak uygulamaya önem veriyor ve yeni kampanyamızla devletin destekleyeceği yüzde 25 peşinata yüzde 15 hibenin dışında kalan yüzde 75’e destek olarak bu kampanyayı başlattık. Türkiye büyüyecekse en büyük katkıyı inşaat sektörü sağlayacaktır. Bu ihmal edilmemeli.”

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Ağaoğlu yeni dönemde yapacakları projelere ilişkin, “Elbette yeni projelerimiz Anadolu ve Avrupa yakasında bu yıl da devam edecek. Ama şunu söylemeliyim ki, bundan sonra birinci stratejimiz kendi arazilerimiz üzerinde proje yürütmek” dedi.

Ağaoğlu, Ankara’daki toplantının diyalog kapısının açılması adına çok önemli olduğuna vurgu yaparak, olumsuz algı operasyonunun önüne geçilmesi kapsamında sektörün önemsenmesinden memnuniyet duyduklarını ifade etti.

Ali Ağaoğlu, dövizde yaşanan harekete ilişkin de değerlendirmelerde bulundu. Ucuz dövizin Türkiye’nin sürdürülebilir büyümesinde bir sorun teşkil edeceğini her fırsatta söylediğini hatırlatan Ağaoğlu, dövizde gelinen seviyenin ekonomiye çok büyük bir darbe vuracağına inanmadığını, kısa dönemde dövizin stabil hale geleceğini söyledi. Sektör canlılığının diğer sektörlere de olumlu katkı sağladığını dile getiren Ağaoğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

“Ankara’daki toplantıda şunu da dile getirdim, Ağaoğlu Rolls Royce’a biniyor diye sektörü çok canlı sanmayın. Bu sektör büyük emek isteyen bir sektör. Ben Rolls Royce’a bugün binmiyorum, 30 senedir Mercedes’e biniyorum, Rolls Royce’a biniyorum. Zannetmeyin ki bu sektör rantiye sektörü. Bu haksızlık olur. Biz sektör olarak kuralsızlık istemiyoruz. Kural koyulsun yeter ki biz ona uyabiliyor muyuz, uyamıyor muyuz ona bakarız ama kuralsızlık istemiyoruz. Türkiye’de siyasetçi bir şey yapmak istiyor ama bürokrat maalesef siyasetçinin çok daha gerisinde. Her sene mevzuat değişiyor, siz kuralı koyun biz kuralına göre oynayalım. Kuralın olmadığı yerde anarşi vardır.”

“Güven, paradan daha önemli”

Ali Ağaoğlu, sektör için müktesebatın çok önemli olduğuna vurgu yaparak, güvenin paradan daha önemli olduğunu, yatırımcıların Türkiye’ye güven duyduğu için geldiğini anlattı. Konuşmasında sonradan yapılan ruhsat iptallerine de değinen Ağaoğlu, “Ben bir ruhsat alıyorsam, yabancı buraya yatırım yapıyorsa bunun güvende olması lazım. Türkiye’nin büyümesini sağlayacak en önemli kaynak yabancıya yapılan gayrimenkul satışıdır. Ama burada güven problemi var. 16/9 projesi gündemde diye söylüyorum, sahibi Mesut Bey’i tanırım ama bir dostluğum yok. Adam buranın ruhsatını alarak yaptı. Şimdi Mesut Bey’i idam edelim ama Mesut Bey bu ruhsatı Muz Cumhuriyeti’nden mi aldı? Eğer yanlış verildiyse, o ruhsata imza atan bürokrattan önce hesap sorulsun” değerlendirmesinde bulundu.

Ağaoğlu, kendisine 17-25 Aralık süreci sonrası bir sessizlik yaşadığının söylenmesi üzerine, buna katılmadığını, hiçbir zaman sessiz kalmadığını ifade etti. Sokaktaki trafik polisinin karşısında bile ceket ilikleyip ona saygı duyacak bir kültürden geldiğini belirten Ali Ağaoğlu, 17-25 Aralık sürecinin içinde olmasını haksız olarak nitelendirerek, kendisinin dahil edilmesini medyatik olmasına bağladı.

Gazetecilerin, “Kendi arazilerimiz üzerinde proje üreteceğiz” sözlerini hatırlattığı Ağaoğlu, bu cümlenin emlak Konut bağlantısını ise, “Emlak Konut’u Emlak Konut yapan insanlardan biriyim. Emlak Konut’un bu noktaya gelmesinde katkısı olanlardan biriyim ama biraz da kendi işimi yapayım. Şu an onlarla çalışmayı düşünmüyorum ama yarın bir gün bakarız” şeklinde açıkladı.

Ali Ağaoğlu, kampanya Reklamının çekildiğini, yarın yayına verileceğini aktararak, bu reklam filminin çok iddialı ve dikkati çekecek bir reklam olduğunu söyledi. Reklamın bazı şeylere yorumlanacağı öngörüsünde bulunan Ali Ağaoğlu, “Şimdiden bu yorumların asılsız olacağını söyleyeyim” dedi.

“Ben ne üretimde ne fiyatta balon olduğunu düşünüyorum” diyen Ağaoğlu, TOKİ’nin yaptığı çalışmaların C Gelir Grubu için olumlu olduğunu söyledi. Trabzonspor’a maddi destek olduğu haberlerine de yanıt veren Ali Ağaoğlu, Trabzonsporlu olsa da çok fanatik olmadığını, Trabzonspor Başkanı’nın yeğeni olması dolayısıyla kulübe maddi destekte bulunduğunu ancak bu desteğin söylenen boyutlarda olmadığını ifade etti. Fenerbahçe stadında da Galatasaray stadında da locası bulunduğunu aktaran Ağaoğlu, her takımın Türkiye için önemli olduğunu söyledi. Ağaoğlu, faize ilişkin yaptığı değerlendirmede ise, Merkez Bankası’ndan döviz bu durumdayken faizde çok büyük bir indirim beklemediklerini kaydetti.

Kampanya yarın başlıyor

Toplantıda kampanyanın detayları hakkında bilgi veren Hasan Rahvalı da kampanyanın yarın başlayacağını belirterek, konut almak isteyenlere faiz desteği yapmak üzere yola çıktıklarını söyledi. Rahvalı, tüketicinin bugünkü faiz oranlarıyla 10 yılda yüzde 60 faiz yükü üstlendiğine işaret ederek, “Biz Ağaoğlu olarak 120 aya 0,57 faiz uygulamak suretiyle tüketicinin üzerindeki faiz yükünün üçte birini alıyoruz. Üstelik bunu yüzde 1 peşinatla yapıyoruz. Kampanyamız My Towerland, My Home Maslak ve Andromeda Gold projelerinde hemen teslim dairelerde geçerli olacak” dedi. Devletin verdiği katkının çok önemli olduğuna dikkati çeken Rahvalı, bu çalışmayı tasarruf miktarının yeterliliğini desteklemek için doğru bir adım olarak gördüklerini söyledi. Rahvalı, kampanyanın hemen teslim dairelerde şu an için 200 konutu kapsadığını belirterek, diğerleri için çalışmalarının devam ettiği bilgisini verdi.milliyet

Etiketler:, , ,

Bir yanıt yazın