Afrika ve Balkan’lardan TOKİ’ye teklif yağıyor

Kategori: - - 09:42

toki'ye teklif

Türkiye’de hayata geçirdiği başarılı projeler nedeniyle yurt dışından TOKİ’ye teklif yağıyor. TOKİ Başkanı Ergün Turan, Irak ve Kafkaslar’dan ciddi talep geldiğini belirterek “Afrika ve Balkan ülkelerinden de teklif alıyoruz” dedi.

600 binin üzerinde konut inşa eden Toplu Konut İdaresi (TOKİ) yurt dışı projelerine hız veriyor. Dünyanın farklı ülkelerinin toplu konut ve diğer projeler için TOKİ’nin kapısını çaldığı öğrenildi. İdare, Afrika ve Balkan ülkeleri başta olmak üzere dünyanın farklı coğrafyalarına açılacak. Irak’ın yanı sıra Kafkaslar’da da TOKİ projelerine yoğun ilgi gösteriliyor. TOKİ Başkanı Ergün Turan, Cezayir ile de somut çalışmalar olduğunu belirtiyor. Turan’ın verdiği bilgilere göre Afrika ve Balkan ülkelerinden de konut talepleri bulunuyor. TOKİ’nin konut üretim modeli, özellikle Afrika coğrafyasından yoğun ilgi görüyor. Nijer Türkiye’nin kapısını çalmıştı. Dünyanın en büyük petrol ihracatçıları arasında yer alan Venezuella’da 2 milyon konut açığını kapatmak amacıyla 2011 yılında TOKİ’ye kendi ülkelerinde yatırım çağrısında bulunmuştu.

50’den fazla ülkeden talep

Yurt dışına açılmak isteyen inşaat sektörü temsilcileri ise Cezayir’in yanı sıra diğer Kuzey Afrika ülkeleri başta olmak üzere Suudi Arabistan, İran ve Katar gibi ülkelere TOKİ ile birlikte girebileceklerini ifade ediyor. 50’den fazla ülkenin farklı projeler için İdare’nin kapısını çaldığı belirtilirken bu sayısının her geçen gün arttığı belirtiliyor. TOKİ’ye dünyanın farklı ülkelerinden talep gelmesinin perde arkasında başarılı projeler yer alıyor. İdare Güney Asya’da meydana gelen deprem ve tsunamide evlerini kaybedenler için Endonezya’nın Banda Aceh bölgesinde bin 50 konut ile aynı felakette zarar gören Sri Lanka’da 500 konutu, gerekli sosyal donatılarıyla birlikte tamamlamıştı. 2010 yılında Pakistan’da yaşanan sel felaketinin ardından 4 bin 620 konut ve 37 sosyal donatı uygulaması başlatılmıştı.

IRAK’TA MİLYON KONUTLUK PAZAR

Dünyanın farklı ülkelerinden teklif alan TOKİ, Türkiye’nin önemli ticaret yaptığı komşu ülke Irak için de model odu. 2016’ya kadar 2,5 milyon konuta ihtiyacı olan Irak, TOKİ modeli ile çalışıyor. Özellikle Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi toplu konut alanındaki sorunları çözmek amacıyla Türkiye uygulamalarını yakından takip ediyor

Etiketler:, , ,

Bir yanıt yazın