AFAD: Deprem sigortası olmadığında devlet konut yapamıyor

Kategori: - - 08:51

AFAD

BAŞBAKANLIK Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Kırşehir’in Çiçekdağı İlçesi’nde 10 Ocak 2016 tarihinde meydana gelen Richter ölçeğine göre 5 büyüklüğündeki depremde Yozgat’ın Yerköy İlçesi’nde hasar gören ve önceki gün çöken 5 katlı binanın boşaltılıp, çevresinde alınan güvenlik önlemi nedeniyle olası facianın önüne geçildiğini açıkladı.
AFAD Başkanı Dr. Fuat Oktay, kamuoyunda henüz deprem sigortası farkınladığı olmadığını belirterek, “Yasalara göre deprem sigortası olmadığı zaman devlet tekrar konut yapamıyor” dedi.

AFAD Başkanı Dr. Fuat Oktay, Yozgat Valisi Abdülkadir Yazıcı ile birlikte Yerköy İlçesi’nde çöken 5 katlı binanın enkaz kaldırılması sırasında incelemede bulundu ayrıca Çiçekdağı İlçesi’nin yanı sıra köylerini dolaşıp, hasar tespit çalışmalarını denetledi.

AFAD Başkanı Dr. Fuat Oktay, ağır hasarlı yapıları inceleyip, halkta görüşürken, depremden 8 gün sonra Yerköy’deki 5 katlı bir binanın çöktüğünü hatırlattı. Oktay, ekiplerinin depremden hemen sonra hasar tespit standartlarını uygulayıp, binayı ‘Ağır Hasarlı’ sınıflandırarak tahliye etmesinin, olası faciayı önlediğini söyledi. Çöken binanın enkazı kepçelerle kamyonlara yüklenip, şehir tışına taşınmaya çalışılırken, apartman sakinleri de enkaz altında kalan eşyalarını topladı. AFAD Başkanı Oktay yaptığı açıklamada, şöyle dedi:

“Kamuoyunda henüz deprem sigortası farkındalığı yok. Yasalara göre, deprem sigortası olmadığı zaman devlet tekrar konut yapamıyor. Mevzuata göre afet konutu, genel hayata etkililik kararı alınan durumlarda yapılabiliyor. Bu karar içinse ağır hasarlı bina sayısının, toplam yapıların 10’unu oluşturması zorunluluğu var. Bunun altındaysa, ‘o zaman ne yapabiliriz?’ onun araştırmasını yapıyoruz. Zaten burada da bu çalışmaları yapmak ve verileri değerlendirmek üzere bulunuyoruz.”

RİSKLİ EVLERDE OTURANLARA İKNA TURU

Yerköy ile Çiçekdağı’nın mahalle ve köylerindeki ağır hasarlı yapılara tek tek giden AFAD Başkanı Fuat Oktay, bu yapılardan çıkmamakta ısrar edenlerle görüşmeler yaptı. Ağır hasar alan kerpiç evinden özel sebeplerden dolayı çıkmak istemeyen Yerköy’den bir kişi ile uzun süre konuşup, ikna etmeye çalıştı. Yerköy’ün Kale Mahallesi’nde ağır hasarlı bir evi inceleyen ve aileye bir an önce AFAD ekiplerinin gösterdiği geçici mekanlara yerleşmesini söyleyen AFAD Başkanı Oktay’a evin küçük oğlu sarılarak ağladı. ‘Korkuyorum, burada kalmak istemiyorum” diyen erkek çocuğun sözlerine dikkat çeken Oktay, “Kendi canınızdan öte, çocuklarınızı düşünün. Biz sizin, onların can güvenliğini düşünüyoruz. Çocuklar her şeyin farkında, söylediklerine kulak verin. Müsaade edin, bir an önce sizi güvenli bir binaya yerleştirelim” dedi.

Etiketler:, ,

Bir yanıt yazın