2016’da en fazla arsa kazandıracak

Kategori: - - 08:53

arsa

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı konut satış istatistiklerine göre 2015 yılında Cumhuriyet tarihinin rekoru kırılırken uzmanlar 2016 için de umutlu konuştu.

Gayrimenkul uzmanları, bu yıl konut talebinin orta ve düşük gelir gruplarında da artarak rekorun egale edilebileceğine dikkat çekti. Sektör temsilcileri kent merkezlerine yakın arsaların değerinde artış olacağına dikkat çekiyor. Onursal Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Onur Öngün, 2016 yılının en fazla kazandıracak yatırım aracının arsa olacağını bildirdi. Arsanın konut veya iş merkezlerine göre her zaman daha fazla kazandırdığını ancak, yatırımcının arsaya yatırıma kolay kolay cesaret edemediğini dile getiren Öngün “Türkiye’nin her yıl en az 500 bin konuta ihtiyacı var. Son yıllardaki refah artışı, Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Fatma Güldemet Sarı’nın kentlerin yatay büyümesine yönelik yaptığı açıklamalar, bu yıl yüksek gelirlilerin yanı sıra orta ve düşük gelir gruplarının da TOKİ kadar TOKİ dışı konut üretimlerine daha fazla yöneleceğini gösteriyor” dedi.

TARİHİ REKOR KIRILDI

Yatırımcıların son 5-10 yılda kent merkezlerinin civarından aldıkları arsaların son yıllarda kentlerin büyümesi ile değerine değer katmaya başladığını aktaran Öngün “Kent merkezlerinin sınırı, başta Ankara olmak üzere çok sayıda Anadolu kentinde yatay büyüme ve sayıları daha da artacak konut üretimleri ile bu yıl önceki yıllara göre oldukça fazla büyüyecek. Şehir merkezlerinin genişlemesi ise arsa alıp bir kenara atanların büyük kazançlar sağlayacağı anlamına geliyor” dedi. TÜİK verilerine göre, geçen yıl yüzde 10.6 artışla 1 milyon 289 bin 320’ye ulaşan konut satış adedinde Cumhuriyet tarihinin rekoru kırıldı. Konut satışında İstanbul 239 bin 767 ile en yüksek payı alırken onu 146 bin 537’yle Ankara, 77 bin 796 satışla İzmir izledi. star.com.tr

Etiketler:, ,

Bir yanıt yazın