2016 Yılı Yıldızı İnşaat olacak

Kategori: - - 12:44

inşaat mühendisleri

2016 yılı parlak olacak. Gayrimenkul, 1 Kasım seçimleri sonrası 2016 yılına siyasi ve ekonomik istikrar ortamında giriyor. Geçen yıl 1 milyon 250 bin konut satış adetlerine yaklaşan sektör, bu yıl yüzde 5 büyüme hedefliyor. Bu da satışların 62 bin 500 adet daha artarak 1 milyon 313 bine çıkması anlamına geliyor. 2016 yılını değerlendiren GYODER, sektörün bu yıl hız kazanmasını beklerken, Demir İnşaat Başkanı Hamit Demir, “Türk inşaat sektörü, 2016’da rekorun rekorunu kıracak” yorumunu yapıyor.

Yenişafak’ın haberine göre; Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneğinin (GYODER), 2015 yılının son yönetim kurulu toplantısında 2016 yol haritası da hazırlandı. GYODER, büyümesini sürdüren sektöre yabancı yatırımcı ilgisi artarken, büyümenin 2016’da da devam edeceğini bildirdi. GYODER, gayrimenkul sektörünün gelecek yıl da genel ekonomiye paralel yüzde 5-6 büymesini, marka projelerin 2016 yılı trendlerini belirleyerek sektörel büyümenin ivme kazanmasında etkin rol oynayacağını kaydetti. Ülke ekonomisindeki olumlu seyrin ve global ekonominin de aynı şekilde hareket etmesinin Türkiye’yi uluslararası yatırımcılar açısından tercih edilebilir kıldığı, 2016’nın özellikle kurumsal uluslararası yatırımcıların Türkiye’yi tekrar radara alacağı bir dönem olacağına işaret etti. GYODER, “3. köprü, Marmaray, Avrasya Tüneli, İstanbul Finans Merkezi, Galataport, Haliçport gibi mega projelerin yanı sıra kentsel dönüşüm çalışmaları, inşaat ve gayrimenkul sektörüne ivme kazandırdı, bu durum yabancı yatırımcı ilgisini arttırdı” dedi.

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım da 2016’nın yeni bir başlangıç yılı olacağını belirterek, seçim sonrası tek partili bir hükümeti kurulmasının inşaat sektörüne 2004’teki gibi bir ivme kazandırdığını söyledi. Son iki ayda hızlanan konut satışlarına bağlı olarak 1 milyon 200 bini aşan konut alımlarının, sektöre yeni bir rekor getirdiğini vurgulayan Durbakayım, mortgage yasasının tam işlerliğe kavuşması halinde konut kredilerinin düşebileceği tahmininde bulundu.

Bu yıl proje patlaması yaşanabileceğine işaret eden Durbakayım, “2016’da art arda çıkmasını beklediğimiz yeni projelerdeki dairelerin satışlarına tanık olabiliriz. Bu kapsamda 2016 yılında bir milyon adedi çok rahat aşmasını beklediğimiz konut satışlarının en az yüzde 70’inin yeni projelerden olacağını düşünüyoruz” dedi.
Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir, konut satışlarındaki artışın süreceğine dikkati çekerek, “2015’te rekor kıran Türk inşaat sektörü 2016’da rekorun rekorunu kıracak” dedi. Gelecek yılın Türk inşaatçıları için başarılara gebe yeni bir yıl olacağını dile getiren Demir, şunları da kaydetti: “Artık gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz ki 2015’te inşaat sektörü konut satış rekorunu kırdı. 2016 yılı sektörümüz için istikrar yılı, huzur yılı ve umut yılı olacak.”
Ercan Uyan, hükümetin sürmekte olan reform programlarının gayrimenkul sektörüne bir sıçrama getireceğini belirterek, “Sektörde taşların 2015 sonu itibarıyla yerine oturması, hükümetimizin istikrarı sürdürmek için çıkarmayı planladığı yasalar ve vergi konusundaki reformların hayata geçmesiyle sektör, Türkiye’nin 2023 hedeflerini tekrar yakalaması adına önemli adımlar atacaktır” ifadelerini kullandı.

Etiketler:, , , ,

Bir yanıt yazın