Türkiye, dev tesislerle donatılacak

Son Güncelleme: 25 Nisan 2012 - 10:03 0 Yorum Yazar:

0 Paylaşımlar
Türkiye, tarihinin en büyük spor yatırım hamlesini başlattı. Bu yıl içinde 18 yeni stadyum, 18 kapalı yüzme havuzu, 75 gençlik merkezi olmak üzere toplam 352 tesisin temeli atılacak. Edirne’den Van’a kadar birçok ilde spor salonu inşa edilecek.

Gençlik ve Spor Bakanlığı, bu yıl toplam 352 spor tesisi yatırımıyla rekor kıracak. 2002 yılında sadece iki spor yatırımı gerçekleştirebilen Türkiye’de; 18 yeni stadyum, 18 kapalı yüzme havuzu, 75 gençlik merkezi olmak üzere toplam 352 tesis için temel atılacak. Türk ekonomisinin ortaya koyduğu bu performans, Uluslararası Olimpiyat Komitesi başta olmak üzere, UEFA ve FIFA’nın da büyük takdirini kazandı.

Bakanlığın 2012 yılında gerçekleştireceği en önemli spor yatırımlarının başında 18 yeni stadyum projesi geliyor. Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) 30 Aralık 2011’de imzalanan protokol gereği, Adana, Afyonkarahisar (temeli atıldı), Antalya, Batman, Diyarbakır, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Kocaeli, Malatya, Mersin, Sakarya, Samsun, Sivas ve Trabzon’da 18 stadyumu halkın hizmetine sunmak için çalışmalar başlayacak. Nevşehir ve İzmir stadyumları için de protokol imzalama aşamasına gelindi. Bursa, Konya ve Çorum belediyeleri ile imzalanan protokolle bu illerdeki stadyumların belediye tarafından yapılması kararlaştırıldı.

Buna ilaveten Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, İzmir’e de iki yeni stadyum yapılacağının müjdesini verdi. İzmir’deki arazi tespit çalışmalarının sonuçlanması halinde şehir, UEFA kriterlerine uygun iki yeni stadyuma kavuşacak. Beşiktaş Stadyumu’nun da bulunduğu yere yapılması yönünde Beşiktaş Spor Kulübü’nden gelen talepler Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından makul bulundu. Siyah-Beyazlı yönetim, arazi devri ile ilgili işlemlerin sonuçlanması halinde stadyumu kendi öz kaynakları ile yapmayı planlıyor. Edirne’den Van’a kadar birçok ilde de dev spor tesisi inşa edilecek.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da yapılan 36. UEFA Genel Kurulu’nda Türkiye’nin 2012 yılında, 18 yeni stadyumun yapımına başladıklarını belirterek, “Bu yıl içinde, 108’i sentetik ve doğal çim saha olmak üzere 352 yeni tesisi bitirmiş olacağız.” demişti.

zaman

Türkiye, dev tesislerle donatılacak ile Benzer Yazılar:

25 Nisan 2012 Saat : 10:03

Türkiye, dev tesislerle donatılacak Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ------ ------  SPONSOR BAĞLANTI ------

FACEBOOK SAYFASI

itk

–SPONSOR BAĞLANTI–