TOKİ’den AFAD’a afet savar bina

Son Güncelleme: 18 Temmuz 2013 - 10:51 0 Yorum Yazar:
Etiketler: ,

0 Paylaşımlar

afadBaşbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), afet öncesi ve sonrası tüm çalışmaları koordine eden Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’na (AFAD) ‘Her türlü afete dayanıklı’ hizmet binası inşa edecek.Kamu kurum ve kuruluşlarının ihtiyaçları doğrultusunda hizmet binaları inşa eden TOKİ, bu çerçevede AFAD’a da modern bina yapacak. 46 bin metrekareye inşa edilecek bina, afet anlarında her türlü ihtiyaca cevap verebilecek. AFAD binası, Eskişehir yolundaki Diyanet İşleri Başkanlığı ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı hizmet binalarının arasında yer alacak. Binaya Eskişehir yolundan girilecek ancak acil durum için tali araç girişi de bulunacak. Binada, operasyon salonu, etkinlik merkezi, ulusal sismik gözlem ağı birimi, eğitim salonları ve arşiv de yer alacak.

Operasyon Merkezi’ne özel tasarım

Koordinasyonun sağlanacağı Operasyon Merkezi, her türlü afet durumunda ayakta kalabilmesi gerektiğinden, hizmet binasından bağımsız planlandı. Merkezin elips tasarımı, statik olarak yapıyı güçlendirdi. Üst düzey yöneticilerin de bulunabileceği merkez, güvenlik nedeniyle Eskişehir yoluna uzak konumlandırıldı. AFAD binasının çatısında, üst düzey yöneticilerin acil durumlarda kullanabileceği helikopter pisti de tasarlandı.

LEED sertifikası alabilecek düzeyde

Tasarıma yön veren diğer bir etken, yapının “yeşil bina” sınıfında yer alması oldu. AFAD binasının, LEED sertifikası alabilecek düzeyde olmasına özen gösterildi. Tasarımda kullanılan malzemeler, yeşil çatı gibi uygulamalar, bu sertifika çerçevesinde planlandı.Yapı, güneş enerjisi ve yenilenebilir enerji kaynaklarından mümkün olduğunca faydalanacak şekilde tasarlandı. Operasyon salonu cephesinin “fotovoltaik” panel sistemiyle kaplanmasıyla, özellikle yaz aylarında, ihtiyaç duyulan enerjinin bir kısmı güneş enerjisiyle sağlanabilecek.

Bina bünyesinde üretilen gri su ve yağmur sularının özellikle bahçe sulama ve tuvalet rezervuarlarında kullanılması için gerekli sistemler de planlandı.

Isı kaybı en aza indirilecek

AFAD binasında, açık ofislerin cam yüzeyleri çift cam cephe olacak. Dışarıdan kaynaklanan gürültü ve tozu engellemek, dış hava koşullarını yumuşatacak ara iklimsel ortam oluşturmak amacıyla tasarlanan çift cephe sayesinde, yapıda kurulacak iklimlendirme sistemlerinin ilk maliyetlerinde ve işletme giderlerinde tasarruf edilecek. Çalışma ve sirkülasyon alanlarında mümkün olduğunca cam yüzey kullanılması, hem gün ışığından yararlanılarak aydınlatma giderlerinin azaltılmasını hem de personel için ferah mekanlar oluşmasını sağlayacak. TOKİ, binanın ihalesini yarın gerçekleştirecek.

TOKİ’den AFAD’a afet savar bina ile Benzer Yazılar:

18 Temmuz 2013 Saat : 10:51

TOKİ’den AFAD’a afet savar bina Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ------ ------  SPONSOR BAĞLANTI ------

FACEBOOK SAYFASI

itk

–SPONSOR BAĞLANTI–