TOKİ Ispartakule’de tarihi esere takıldı!

Son Güncelleme: 19 Ekim 2012 - 9:51 1 Yorum Yazar:

0 Paylaşımlar

TOKİ, konut yapmak için kolları sıvadığı AvcılarTahtakale Mahallesi Ispartakule mevkiindeki arazide tarihi eser engeline takıldı.Toplu Konut İdaresi (TOKİ), konut yapmak için kolları sıvadığı Avcılar Tahtakale Mahallesi Ispartakule mevkiindeki arazide tarihi eser engeline takıldı. İstanbul Arkeoloji Müzesi arkeologları tarafından başlatılan kazılarda 5 ve 6. yüzyıla ait mezarlar ve eserlere rastlanınca TOKİ’nin bölgeye ilişkin planları suya düştü.

3. derece arkeolojik sit alanı olarak tescillenen bölgede yapılan sondaj çalışmalarında antik yol, yapı, yaşam malzemesi ve antik mezar kalıntılarına rastlandı.

Korunmalı Kazılarda çıkan buluntular üzerine İstanbul 1 Nolu Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu 11 Ekim 2012 tarihinde “Parsellerde ve kazı alanının tamamında ortaya çıkan yapı ve mezar kalıntılarının korunması için gerekli önlemlerin ivedilikle alınması gerektiği” yönünde ara karar aldı.

Bu kararla birlikte TOKİ’nin bölgede inşaat yapma hayalleri suya düştü. Gözler şimdi yerinde inceleme de yapan 1 No’lu Koruma Kurulu üylerinin vereceği nihai karara çevrildi.

emlakeki.com

TOKİ Ispartakule’de tarihi esere takıldı! ile Benzer Yazılar:

19 Ekim 2012 Saat : 9:51

“TOKİ Ispartakule’de tarihi esere takıldı!” için 1 Yorum

  1. İstanbul,un hangi m2 ni araştırsan tarih çıkar bunların 1.derecede olanların dışındakileri fazla irdelememek gerekir ,ama biraz hızlı hareket etmek lazım ,bu nedenle Türkiye,de yatırımlar ağır işliyor,anıtlar kurulu memur zihniyetiyle değil,yatırımcı zihniyetiyle düşünüp çabuk karar vermeli,Yunanistan,ın metro çalışmalarında bir sürü tarihi eser çıktı,bunları cepler açarak metronun sağına soluna yerleştirdiler ve metroyu bitirdiler,bizde ise 5 yııl mahkeme sürer metroda 5 yıl yerine 10 yılda biter,olan gene halka olur.

TOKİ Ispartakule’de tarihi esere takıldı! Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ------ ------  SPONSOR BAĞLANTI ------

FACEBOOK SAYFASI

itk

–SPONSOR BAĞLANTI–