TESK’ten TOKİ’ye çağrı

Son Güncelleme: 17 Ağustos 2015 - 1:23 0 Yorum Yazar:

0 Paylaşımlar

tesk başkanıTESK Genel Başkanı Palandöken, “TOKİ kentsel dönüşüm bölgelerinde esnafa da yer verilmesi gerekir” dedi

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, TOKİ kentsel dönüşüm bölgelerinde esnafa da yer verilmesi gerektiğine dikkati çekti.

Palandöken yazılı açıklamasında, şehirlerin kimliğini oluşturan belli başlı özelliklerin başında yöresel yemek, giysi ve takılar ile esnaf çarşılarının geldiğini, ekonominin barometresi olan esnaf ve sanatkara da, TOKİ kentsel dönüşüm bölgelerinde mutlaka yer verilmesi gerektiğini belirtti.

Kentlerin bina dolduğunu vurgulayan Palandöken, sadece yüksek binalardan ibaret olan yerleşim yerlerinde kent dokusunun korunması için esnaf mahalleleri kurulması önerisinde bulundu.

Palandöken, şehirlerin çehrelerini değiştiren, hava sirkülasyonunu engelleyen TOKİ yapılaşmalarının kent dokusunu koruyan esnaf mahalleleri ile dengelenmeleri gerektiğine işaret ederek şunları kaydetti:

“Uygun fiyat ve avantajlarla halkımızın ev almasını sağlayan TOKİ, 81 ilin 800 ilçesinde 2 bin 992 şantiyede 633 bin 336 konut üretti. Bu rakam, 100 bini aşkın nüfuslu 25 şehre denk geliyor. TOKİ şehir gibi kurduğu mahallelerde halka hizmet verecek esnafımızı da unutmamalıdır. Yapılacak olan esnaf mahalleleri ile ekonominin kılcal damarı olan esnafımız da düşünülmelidir. TOKİ, kısıtlı geliri olan esnafımıza avantajlı ve uygun fiyatlarla dükkan yaparak, onları ekonomiye kazandırmalıdır. Bu uygulama ile şehrin dokusu bozulmadan, ekonomik kültürü geleceğe taşımak için esnafımız dükkan sahibi olurken, istihdam artışı da sağlanmış olacaktır. Öte yandan kentsel dönüşüm yapılan illerde de mutlaka küçük esnaf ve sanatkarın yaşaması adına yeni dükkanlar yapılarak mahalle kültürü korunmalıdır.”

TESK’ten TOKİ’ye çağrı ile Benzer Yazılar:

17 Ağustos 2015 Saat : 1:23

TESK’ten TOKİ’ye çağrı Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ------ ------  SPONSOR BAĞLANTI ------

FACEBOOK SAYFASI

itk

–SPONSOR BAĞLANTI–