Sultanbeyli TOKİ’ye devredildi

Son Güncelleme: 20 Ekim 2011 - 1:03 0 Yorum Yazar:

0 Paylaşımlar

Sultanbeyli İlçe Başkanı İsmail Yılmaz bir basın açıklamasında bulunarak, “Biz Saadet Partisi ve Sultanbeylililer olarak mülkiyet ve imar sorununun halkın yararına çözülmesini istiyoruz.” dedi.

Sultanbeyli’nin uzun yıllardır en büyük sorunu olan mülkiyet ve imar durumunun çözülememiş olması Saadet Partisi Sultanbeyli İlçe Teşkilatını harekete geçirdi. Saadet Partisi İlçe Başkanı İsmail Yılmaz bir basın açıklamasında bulunarak, “Sultanbeyli’nin istenen ve beklenen gelişmesi sağlanamamış vatandaşın endişeli bekleyişi sürmektedir. Geçtiğimiz günlerde resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren bakanlar kurulu kararı ile Sultanbeyli’nin TOKİ’ye devredildiğini öğrendik. Biz Saadet Partisi ve Sultanbeylililer olarak mülkiyet ve imar sorununun mutlaka çözülmesini ancak halkın yararına olarak çözülmesini istiyoruz.” dedi.

Bu sorun objektif bir bakışla çözülmelidir

Yılmaz, “Bu sorunun ne olduğu ve halkın yararına nasıl çözüleceği, gerçek hak sahiplerinin haklarının nasıl korunacağı, bina ya da arsa sahiplerini bekleyen mağduriyetlerin neler olabileceği konusunda görüşlerimizi Saadet Partisi olarak 2009 yerel seçim sürecinde ortaya koyduk. Bütün mesele bu sorun Sultanbeyli arazisinde gözü olan rant çevrelerinin menfaatine göre mi yoksa yeri olan gerçek hak sahiplerinin menfaatine göre mi çözülecek. Bakanlar kurulu kararı ile Sultanbeyli’nin TOKİ’ye devredilmesi Saadet Partisinin uyarı ve tespitlerinin, endişelerinin doğru ve yerinde olduğunu ortaya koymuştur. Bu kararı siyasi bir yaklaşımla değil, objektif bir bakışla ve Sultanbeyli’de yaşayan, yerleri olanlar açısından değerlendirmek istiyoruz.” diye konuştu.

Kimse mağdur olmasın

Uygulama yapılacak alanlarda yeri olan hak sahibi vatandaş eline geçen para ile mevcut binasına eşdeğer bir daireye veya hakka sahip olabilecek mi? Burada hakkını savunabilecek imkanlara sahip olacak mı? Ne kadar itiraz hakkı olacak? diye soran Yılmaz, “İstanbul ve diğer illerdeki uygulama örneklere bakarsak (tarlabaşı, sulukule, fatih, başıbüyük vb.) vatandaş hep mağdur edilmiştir. Yani hak sahibine verilen para orada yapılan toplu konutlardan bir dairenin 1/3 ü kadar olmuştur. Mesela hak sahibine verilen 100 bin TL ise eğer daire almak isterse daire fiyatı 250 bin TL denilerek 150 bin TL borçlandırılmış kabul etmezse parsını alarak oradan göç etmek zorunda kalmıştır. Bu örneklere göre yapılacak uygulamanın hak sahiplerini mağdur edeceği aşikârdır. Sultanbeyli’de yaşayan ev sahibi olsun kiracı olsun bütün halkı olumsuz etkileyecek bu durumun doğuracağı sosyal sonuçlardan endişe duymaktayız.” şeklinde konuştu.

Belediye başkanı vatandaşları taşeronun eline bıraktı

Sultanbeyli belediye başkanına seslenen Yılmaz, “Halktan P oy alarak seçildiniz fakat bu kararla bütün yetkilerinizi TOKİ’ye devrederek hak sahiplerini TOKİ ve onunla iş yapan taşeron kuruluşları rantiyecilerin kucağına atıyorsunuz. TOKİ’nin yapacağı uygulamaya karşı vatandaşın yerinin gerçek değeri ile korunacağına dair açıkça ve sağlam teminat vermelisiniz. Bunu nasıl sağlayacağınızı da açıklamalısınız. Sultanbeyli’de gerçekte yeri olmadığı halde tapu satın alarak rant geliri elde etmek isteyenlere karşı halkın önderliğini yapıp işi TOKİ’ye devretmeden halkın yararına çözmeliydiniz.

Belediye başkanı ortaya koyacağı irade ile halkın güvenini ve gücünü arkasına alarak halkın menfaatine bir tavırla, yasal yetki ve gücünü devreye sokarak veya yeni oluşan duruma göre bu konuda bütün yetkileri alan çevre ve şehircilik bakanlığı rantiyecilerden tapuları satın alarak (kamulaştırma) öncelikle hali hazıra göre vatandaşın müstakil arsa tapularını vermelidir. Daha sonra kentsel dönüşüme göre plan yapılsa bile dönüşüm uygulanacak parsel içinde yeri olanlar kat karşılığı inşaat firmaları ile anlaşarak yeni binalar yapılır. Kimse mağdur olmadan rıza ile dönüşüm uzun vadede gerçekleşir.” dedi.

Saadet Partisi bu sürecin takipçisi olacaktır

Yılmaz, “Yeni duruma göre çevre ve şehircilik bakanlığı yetkilerini kullanarak rantiyecilerin elinden tapuları alıp müstakil tapuya çevirerek hali hazıra göre gerçek hak sahiplerine makul bedel ve vade ile verirse bu sorun halkın yararına çözülmüş olur. Sadece, sorunun rantiyecinin değil halkın menfaatine çözülmesini istiyoruz. Biz Sultanbeyli’de ana muhalefet partisi olarak ve burada yerlerimiz olan vatandaşlar olarak bu sürecin takipçisi olacağımızı, kamuoyunu bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışması yapacağımızı şimdiden duyuruyor.” ifadelerini kullandı.

www.milligazete.com.tr/haber/sultanbeyli-toki-ye-devredildi-218839.htm

Sultanbeyli TOKİ’ye devredildi ile Benzer Yazılar:

20 Ekim 2011 Saat : 1:03
  TOKİ

Sultanbeyli TOKİ’ye devredildi Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ------ ------  SPONSOR BAĞLANTI ------

FACEBOOK SAYFASI

itk

–SPONSOR BAĞLANTI–