İstanbul Finans Merkezi geri döndü

Son Güncelleme: 14 Haziran 2013 - 2:55 0 Yorum Yazar:

0 Paylaşımlar

finansİstanbul’u dünyanın sayılı finans merkezlerinden biri yapacak İstanbul Finans Merkezi’yle ilgili ilçe karmaşası sona erdi.

Devlet bankalarının ve finans kuruluşlarının merkezlerinin taşınacağı Barbaros Mahallesi’ndeki 180 dönümlük arazi 4 yıl sonra tekrar Ataşehir Belediyesi’ne geçti. 2009’da ilçe belediyesi statüsü kazanan Ataşehir, TOKİ’nin yaptığı tahsislerden sonra Barbaros Mahallesi’ni Ümraniye Belediyesi’ne kaptırmıştı. O tarihten bu yana süren davada kazanan taraf Ataşehir oldu.

BAŞBAKAN DA SÖYLEDİ

Hem İçişleri Bakanlığı hem de İstanbul Valiliği, 5747 Sayılı Kanun gereği Barbaros Mahallesi’nin tamamının Ataşehir Belediyesi sınırları içinde kaldığına karar verdi. Bu kararla birlikte harekete geçen Ataşehir Belediyesi, 2009’dan bu yana vergi, harç ve inşaat ruhsatlarından alınan paraları Ümraniye Belediyesi’nden geriye dönük olarak talep etti. Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, yargı süreci netleşmeden inşaatlara ruhsat verildiğine dikkat çekti. Bazı bankaların tahsis alınan arazilerde inşaata başladığını belirten İlgezdi, “Haritayı değiştirmeleri lazım. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da defalarca ‘Ataşehir Finans Merkezi olacak’ şeklinde ifadeleri olmuştur” dedi.

HAK YERİNİ BULDU

Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü’nden gelecek sonuca göre yargıya başvurduklarını söyleyen İlgezdi şöyle devam etti: “Bankalara kimin ruhsat vereceği belli değil. Barbaros Mahallesi’nin tamamı bizde görünüyor. Bu durumda inşaat ruhsatını bizim vermemiz gerekiyordu. Hak yerini buldu” diye konuştu.

İstanbul Finans Merkezi geri döndü ile Benzer Yazılar:

14 Haziran 2013 Saat : 2:55

İstanbul Finans Merkezi geri döndü Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ------ ------  SPONSOR BAĞLANTI ------

FACEBOOK SAYFASI

itk

–SPONSOR BAĞLANTI–