Gürsel Tekin: Sulukule Kentsel Dönüşüm Değil, Kentsel Yıkımdır

Son Güncelleme: 23 Mayıs 2013 - 9:04 0 Yorum Yazar:

  • Anasayfa
  • Gürsel Tekin: Sulukule Kentsel Dönüşüm Değil, Kentsel Yıkımdır
0 Paylaşımlar

gürsel tekin sulukuleCHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Sulukule’de yapılanın kentsel dönüşüm değil kentsel yıkım olduğunu savundu. Tekin, başta Erdoğan Bayraktar olmak üzere konuyla ilgili yetkilileri ekran karşısında tartışmaya çağırdı. Sulukule’yi ziyaret eden Tekin’e bazı vatandaşlar “5 yıldır neredeydiniz?” diyerek tepki gösterdi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Fatih Sulukule Mülk Sahipleri Kültür ve Sosyal Dayanışma Derneği üyeleriyle birlikte Sulukule’de basın açıklaması yaptı. Sulukule’deki kentsel dönüşüm alanı girişinde toplanan vatandaşlardan bazıları mağduriyetleriyle ilgilenmediği gerekçesiyle Gürsel Tekin’e tepki gösterdi. Bazı vatandaşlar Tekin’e “5 yıldır neredeydiniz?” diye çıkıştı. Vatandaşların bazıları da mülklerinin kendilerine teslimine açılan davaların sebep olduğunu iddia ederek bundan CHP’yi sorumlu tuttu.

Daha sonra beraberindekilerle kentsel dönüşüm alanına geçen Gürsel Tekin, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Gürsel Tekin, “Buralar gasp edilmiş yerler değildir, buralar milli emlak yeri değildir. Kimi ta Osmanlı döneminde, kimi bugün İstanbul’u yönetenler İstanbul’da değilken, bugün TOKİ’yi yönetenler İstanbul’da değilken bu yurttaşlarımız İstanbul’daydı. 400 yıllık 300 yıllık İstanbulluyu buradan bertaraf ediyorlar.” diye konuştu.

‘SULUKULE’Yİ EKRAN KARŞISINDA TARTIŞALIM’

Başta Erdoğan Bayraktar olmak üzere kentsel dönüşümle ilgili yetkililere seslenen Tekin “Hepsine çağrı yapıyorum, ekranların karşısına çıkarak Sulukule’yi konuşalım.” dedi. Tekin, “800 lira maaş verdiğiniz bir yurttaşa, Allah’tan korkmuyor musunuz, siz sosyal devlet değil misiniz, 800 lira veriyorsunuz 2 bin 500 lira verin diyorsunuz? Başbakan IMF borcu bitti diyor, lanet olsun IMF borcunuza.” ifadelerini kullandı.

Fatih Sulukule Mülk Sahipleri Kültür ve Sosyal Dayanışma Derneği adına açıklama yapan İsmail Gani de mağduriyetlerini dile getirdi. Gani, “Hak sahipleri, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, TOKİ ve Fatih Belediyesi olarak dörtlü anlaşma imzaladık. Ancak bizden metrekaresi 2 bin 43 lira yerine 2 bin 500 lira istiyorlar. Yüz metrekare daireye sözleşmede 124 bin lira borcumuz varken şimdi 250 bin bira istiyorlar.” diye konuştu.

Cihan Haber Ajansı

Gürsel Tekin: Sulukule Kentsel Dönüşüm Değil, Kentsel Yıkımdır ile Benzer Yazılar:

23 Mayıs 2013 Saat : 9:04
  GENEL

Gürsel Tekin: Sulukule Kentsel Dönüşüm Değil, Kentsel Yıkımdır Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ------ ------  SPONSOR BAĞLANTI ------

FACEBOOK SAYFASI

itk

–SPONSOR BAĞLANTI–