Guardian: Sulukuleli’lerin yaşamları paramparça edildi!

Son Güncelleme: 13 Kasım 2011 - 9:57 0 Yorum Yazar:

0 Paylaşımlar
Guardian gazetesi bugün Sulukule Romanları’nın ‘acıklı hikayesini’ yayınladı. Haberde, Sulukule’deki depreme dayanıksız kötü şartlardaki gecekondu evlerden çıkarılarak TOKİ konutlarına yerleştirilen Roman ailelerinin sıkıntılarına yer verildi.

Kentsel dönüşüm projesi İstanbul‘un tarihi Roman toplumunu paramparça etti” başlıklı Constanze Letsch imzalı tam sayfa olarak verilen haberde, Romanların Sulukule’deki evlerinin metrekaresi 500 liradan satın alınarak çıkartılıp, buraya metrekaresi 3 bin 500 – 4 bin lira değerinde lüks Osmanlı villalarının yapıldığı belirtildi.

Sulukule’de yaşayan Roman ailelerin ‘zorla‘ yerlerinden çıkarılarak Taşoluk’taki TOKİ dairelerine yerleştirildiği iddia edilen haberde, söz konusu ailelerin burada yaşadıkları sıkıntılardan örnekler veriliyor.

İngiliz gazetesi, 40 yılı aşkın bir süredir Sulukule’de oturan Sami Zogun isimli bir Roman’ın, “Benim evim olsaydı bir çivisini bile satmazdım. Benim için ahşap evimiz cennet gibiydi. Yeni TOKİ evleri altın kafese benziyor. Hayat yok, yapacak hiçbir şey yok.” sözlerine yer vererek, ‘ahşap ve yıkılması an meselesi’ olan evlerden çıkarılıp yeni evlere taşınan ailelerin bu evlerde yaşadıkları sıkıntılara dikkat çekiyor.

Aynı gazete, Avrupa Konseyi bünyesinde faaliyet gösteren Avrupa Sosyal Haklar Komitesi’nin, geçen yıl toplu halde Romanları sınır dışı eden Fransa’yı, ”Avrupa Sosyal Şartı”nı ihlal etmekle suçlamasına ise sayfalarında yer vermedi. Komitenin bu raporunda Fransa’nın, 2010 yılında Avrupa Sosyal Şartı’nın ”ayrımcılığın engellenmesi” ve ”konut edinme hakkıyla” ilgili maddelerini ihlal ettiği belirtiliyor.

CİHAN

Guardian: Sulukuleli’lerin yaşamları paramparça edildi! ile Benzer Yazılar:

13 Kasım 2011 Saat : 9:57

Guardian: Sulukuleli’lerin yaşamları paramparça edildi! Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ------ ------  SPONSOR BAĞLANTI ------

FACEBOOK SAYFASI

itk

–SPONSOR BAĞLANTI–