Bu köyler İstanbul’a zimmetli

Son Güncelleme: 31 Ekim 2011 - 10:37 0 Yorum Yazar:
Etiketler:

0 Paylaşımlar

Van’da depremin vurduğu köylerin ayağa kalkması için AK Parti İstanbul İl Başkanlığı kolları sıvadı. Kentteki 84 köy, İstanbul’daki AK Partili 26 ilçe belediyesine zimmetlendi. Belediyeler tüm ihtiyaçlardan sorumlu…

7.2’lik depremde ağır hasar gören Van köylerine, İstanbul’dan yardım eli… AK Parti, köylerin ayağa kaldırılması için büyükşehir ve ilçe belediyelerini kapsayan ‘hamilik’ formülünü gündeme almıştı. AK Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşçu kolları sıvadı. Van’daki 84 köyü, İstanbul’un 26 ilçe belediyesine zimmetledi.

BAŞKANLAR BÖLGEYE GİTTİ
İl Başkanlığı’nın koordinasyonunda İstanbul Büyükşehir ile 26 ilçe belediyesinin katılımıyla toplanan yardımlar Van’ın köylerine ulaştı. Yardımların yaklaşık 66 bin kişiye düzenli dağıtımı için il yönetimi üyeleri, Bağcılar, Beyoğlu, Fatih, Sultanbeyli, Pendik ve Ümraniye Belediye Başkanları bölgeye gitti. Babuşçu, ‘Köylerdeki 65 bini aşkın insanımızın hayatı normale dönene kadar yardımlarımız devam edecek. Belediyelerimiz de sürekli olarak bu insanlarımızın ihtiyaçlarını karşılamaya çalışacaklar’ dedi.

72 TIR BÖLGEYE ULAŞTI
Şu ana kadar bölgeye 72 TIR ulaştı. Gönderilen malzemeler şöyle: 226 çadır, 15 büyük sahra çadırı, 188 ton gıda yardımı, 40 bin gıda kolisi, 143 ton su, 155 bin kışlık giysi, 40 bin battaniye, 18 bin koli çocuk bezi, 3204 koli hijyen malzemesi, 16 tekerlekli sandalye. Günlük 30 bin kişi için yemek servisi de yapılıyor.

HANGİ BELEDİYE NERELERDEN SORUMLU?
– Arnavutköy: Gültepe, Aşağıakçagedik, Bozkaya, Çetintaş köyleri
– Bağcılar: Çakırbey, İşbaşı, Koçköprü, Ağaçören
– Bahçelievler: Çataltepe, Derekent, Duracak, Gökoğlan
– Başakşehir: Sabanbüken, Yılanlı, Yünören
– Bayrampaşa: Deliçay, Ergücü, Keklikova
– Beykoz: Bucakönü, Küplü, Yoldere
– Beylikdüzü: Salmanağa, Derimevi, Oyalı
– Beyoğlu: Kadirasker, Topraklı
– Çekmeköy: Ekiciler, Nişancı, Yukarıışıklı, Gözütok
– Esenler: Kızılören, Payköy, Yankıtepe
– Esenyurt: Gergili, Taşkapı, Yalındam, Yöreli
– Eyüp: Ağırkaya, Evbeyli, Kardoğan, Mağara
– Fatih: Aşağıgöze, Aşağıkozluca
– GOP: Aşağıçökek, Hocaali, Hacıkaş
– Güngören: Doğancı, Doluca, Şehrpazar
– Kağıthane: Aksakal, Hasanabdal, İkizçalı
– K.çekmece: Kayaboyun, Ortayayla, Şerefli, Yukarıakçagedik
– Pendik: Akçayuva, Karlıyayla, Tekler
– Sancaktepe: Düvenci, Uncular, Kırkpınar, Yetişen
– Sultanbeyli: Çatakdibi, Çimen, Dinlence
– Sultangazi: Çobandüzü, Çubuklu, Kekiksırtı
– Şile: Gümüşoluk, Pınarlı
– Tuzla: Bayramlı, Karatavuk, Kırkdeğirmen
– Ümraniye: Gedikdibi, Görüşlü, Taşevler, Taşlıçay
– Üsküdar: Abdalmezrası, Akbaş, Aşağıışıklı
– Zeytinburnu: Köycük, Söğütlü, Ulupamir

Eğitim de dahil, sağlık da
VAN’IN Aşağıçökek, Hocaeli ve Hacıkaş köylerini himayesi altına alan Gaziosmanpaşa Belediyesi çalışmalara başladı. Başkan Dr. Erhan Erol yönetimindeki toplantıda muhtarlarla görüşüldü, öncelikler tespit edildi. Erol, ‘Eğitimden, sağlığa, barınmadan gıdaya kadar köylerimiz bir anlamda yeniden inşa edilecektir’ dedi. Beyoğlu Belediyesi ise Gedikbulak Köyü’nde Talimhane Otelciler Birliği desteğiyle 250 konteyner ev kuracak. Konvoyla Van’a giden Başkan Ahmet Misbah Demircan, ‘2 bin nüfuslu köyde tüm haneler yıkılmış. Barınma sorunu çözülmedikçe diğer yardımların anlamı yok’ dedi.

Psikolojik destek veriliyor
VAN’DAKİ yıkımın ardından depremzedelerin psikolojilerine yönelik çalışmalar da yürütülüyor. Yüzüncü Yıl Üniversitesi Araştırma Hastanesi bahçesinde kurulan psikiyatri acil çadırında depremzedelere psikolojik destek veriliyor. Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Adem Aydın ‘Vatandaşlarda genellikle hüzün, tedirginlik, gerginlik, uykusuzluk, ufak tefek seslerden irkilme gözlemliyoruz. Türkiye Psikiyatri Derneği afet biriminden 7 ekiple çalışıyoruz’ dedi. Çocuk ve Ergen Psikiyatri Uzmanı Dr. Mehmet Tayyib Kadak ise çocukları oyun alanında gözlemleyerek, nasıl etkilendiklerini belirlediklerini söyledi.

Bu köyler İstanbul’a zimmetli ile Benzer Yazılar:

31 Ekim 2011 Saat : 10:37

Bu köyler İstanbul’a zimmetli Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ------ ------  SPONSOR BAĞLANTI ------

FACEBOOK SAYFASI

itk

–SPONSOR BAĞLANTI–