Ataköy’de TOKİ’ye ait alandaki çalışmalar durduruldu

Son Güncelleme: 3 Şubat 2014 - 9:44 0 Yorum Yazar:
Etiketler: ,,

0 Paylaşımlar

ataköyİstanbul Ataköy sahilinde, TOKİ’ye ait olan ve içinde tarihi Baruthane binaları ve tescilli ağaçların da olduğu 160 parselde yapılan çalışmalar, İstanbul 1 No’lu Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nca durduruldu.
Kurul, 27 Ocak’ta Bakırköy Belediyesi’ne gönderdiği yazıda TOKİ’nin parsel üzerinde yaptığı tüm hüllelere tek tek cevap verdi. Kurul yeni bir karar alıncaya kadar da fiziki müdahaleye son verilmesini istedi. Bakırköy Belediyesi de Koruma Kurulu’nun bu talebi üzerine yapı tespit ve durdurma tutanağı düzenleyerek inşaatı durdurdu. Yaklaşık 200 binden fazla kapalı inşaat alanına sahip Blumar Otel – Çarşı Kompleksi için 2014 yılı sonunda teslimat yapılması düşünülüyordu.

‘İNŞAAT İZNİ VERMEDİK’

Radikal’in haberine göre; TOKİ’nin gelir ortaklığı yoluyla Çelebican İnşaat şirketiyle başladığı Ataköy Blumar Otel–Çarşı kompleksi için, arazideki tüm ağaçlar yok edilerek iş makineleri araziye sokulmuştu. Ancak, TOKİ tarafından İstanbul 1 No’lu Kültür Varlıkları Koruma Kurulu’ndan izin alınmadan inşaat çalışmalarının başladığı ortaya çıkmıştı. 1 No’lu Koruma Kurulu araziyle ilgili aldığı son kararda sadece tarihi yapıların restorasyon ve restütite projelerini onaylamış, burada yapılacak inşaai faaliyetle ilgili bilgisi olmadığını ve kendilerine başvuru yapılmadığını açıklamıştı. TOKİ’den yapılan açıklamada ise doğal ve arkeolojik sitler ya da tescilli kültür varlıkları ile tescilli ağaçların kesiştiği parsellerde karar yetkisinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı Tabiat Varlıkları Komisyonları’nda olduğu hatırlatılarak, projenin İstanbul 3 Nolu Tabiat Varlıkları Komisyonu’nca 2.07.2012’de onaylandığı belirtilmişti. Baruthane binalarının bulunduğu 564 ada 160 parselde iş makineleri ile çalışma yapıldığı ve ağaçların söküldüğü yönünde İstanbul 1 No’lu Kültür Varlıkları Koruma Kurulu’na yapılan şikâyet üzerine 7 Ocak 2014 günü müdürlük uzmanları parsele gönderildi. Ancak özel güvenlik görevlileri, kurul uzmanlarını inşaat sahasına sokmadı. Bunun üzerine kurul TOKİ’den parselde yapılan işlemlerle ilgili ivedilikle kendilerine bilgi verilmesini istedi. Ancak TOKİ gönderdiği yazıda, parseldeki uygulamalar için ilgili Tabiat Varlıkları Komisyonu’ndan karar alındığını, başka bir karara gerek olmadığını ve bu kararla İBB İmar Müdürlüğü’nden izin alındığını, Bakırköy Belediyesi’nin de inşaat ruhsatı düzenlediğini hatırlatarak adeta Kültür Varlıkları Kurulu’nu yok saydı. Bunun üzerine 1 No’lu Koruma Kurulu 27.01.2014 tarihli ikinci bir yazıyı gereği için Bakırköy Belediyesi’ne ve TOKİ’ye gönderdi. Kurul aldığı son kararı hatırlatarak, kendilerine ulaştırılan projede herhangi bir yeni ek yapı bulunmadığını, yalnızca kültür varlığı yapılarının restorasyon projesi olduğunu, dolayısıyla kurulun sadece restorasyon ve restutite projelerini onayladığını belirtti. Çakışan alanlarla ilgili Kültür Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı arasında imzalanan protokolün 5.1 maddesine atıfla “Çakışan alanlara ilişkin başvurular öncelikle kültürel değerler yönünden ilgili koruma kurulunca değerlendirilir. Kültürel değerler açısından alınan karar ile birlikte doğal değerler açısından değerlendirme yapılarak Koruma Bölge Komisyonu’nca nihai karar alınır” denildi. Yine protokolün 5.2 ve 5.6 maddeleri de hatırlatılarak söz konusu parsele ilişkin satış, kiralama, tahsis, devir, irtifak hakkı, intifa hakkı, kazı, sondaj, yeni yapı projesi gibi konularda koruma kurulu görüşü alınması gerektiği belirtildi.

BELEDİYE RUHSATI ASKIDA

Kurul tüm bunlardan sonra şu ifadelerle inşaatın durdurulmasını istedi: “Tescilli kültür varlığı Baruthane yapılarının yer aldığı 18 pafta 564 ada 160 parsel numaralı taşınmazda yapıldığı ifade edilen her türlü fiziki ve inşaii müdahalenin kurul tarafından değerlendirilinceye kadar durdurularak, Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kanunu gereğince alanda yapılacak her türlü inceleme için müdürlük uzmanlarına gerekli kolaylığın gösterilmesi gerekmektedir.” Bakırköy Belediyesi de Koruma Kurulu’nun isteği doğrultusunda önceki gün yapı tespit ve durdurma tutanağı hazırlayarak inşai faaliyetleri durdurdu. Belediye, bir anlamda daha önce verdiği inşaat ruhsatını kurul yeni bir karar alıncaya kadar askıya almış oldu.

BLUMAR ATAKÖY OTEL – ÇARŞI KOMPLEKSİ

İstanbul’un Avrupa yakasında yer alan Ataköy’de inşa edilen Blumar Ataköy projesi, 200 bin metrekare insaat alanına sahip. Proje Yorum İnşaat ile Turkmall tarafından hayata geçiriliyor. Blumar Ataköy Evleri’nde teslimler 2014 yılının son çeyreğinde yapılacak. Projede rezidans, ofis, otel ve AVM yer alıyor. Rezidans alanı 30 bin metrekare, ofis alanı 8 bin metrekare, AVM alanı 27 bin 500 metrekare olarak tasarlandı.

Ataköy’de TOKİ’ye ait alandaki çalışmalar durduruldu ile Benzer Yazılar:

3 Şubat 2014 Saat : 9:44

Ataköy’de TOKİ’ye ait alandaki çalışmalar durduruldu Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ------ ------  SPONSOR BAĞLANTI ------

FACEBOOK SAYFASI

itk

–SPONSOR BAĞLANTI–